Ostatnimi czasy często zdarza mi się usłyszeć zdanie w stylu: „Proszę Pana, my od X lat pozyskujemy pracowników. Dotychczas stosowane przez nas działania były skuteczne, ale teraz nie ma chętnych do pracy. Zrobiliśmy już wszystko co mogliśmy”. Niewątpliwie wyzwania, jakie niesie ze sobą współczesny rynek pracy, są często przeszkodą.

Jak sobie z tym poradzić? Z pewnością krokiem w dobrą stronę jest budowa przemyślanej strategii employer brandingowej, o której wspominaliśmy już nieraz na naszym blogu, np. tutaj i tutaj. Moim zdaniem najbardziej istotna jest jednak przemyślana strategia firm dotycząca digitalizacji działów HR i rekrutacji.

Sztuczna Inteligencja (AI), chatboty, nowoczesne ATS-y (Applicant Traffic Systems) czy platformy do rozmów video – to tylko kilka przykładów, jak nowoczesne technologie wpływają na działy HR w wielu miejscach na świecie. Ich cel to przede wszystkim zwiększenie efektywności przy jednoczesnym zmniejszaniu nakładu finansowego i energetycznego. Oczywiście proces ich wdrożenia jest elementem złożonym, wymagającym odpowiedniego przygotowania i zaopatrzenia się wcześniej w tzw. „know how”.

person

na jakim etapie cyfrowej rewolucji w hr jest twoja firma?

przejdź do testu

Od czego zacząć? Poniżej przedstawiam kilka przykładów, które wprowadzą nas w temat digitalizacji HR:

postaw na Internet

Już w poprzednich moich artykułach wspominałem, że obecnie w Polsce 8 na 10 osób czynnie korzysta z Internetu, spędzając w nim średnio ponad 6h dziennie. To znacznie więcej, niż oglądając telewizję, słuchając radia czy też czytając prasę. Dlaczego więc nie wykorzystać tego czasu na skuteczną kampanię online’ową? Taka kampania zdecydowanie bardziej aktywnie jest w stanie pozyskać i zaprosić potencjalnych kandydatów do udziału w procesie rekrutacyjnym. Nasze doświadczenie pokazuje, że skutecznie przygotowana kampania rekrutacji internetowej może zwiększyć skuteczność pozyskania CV nawet o 100% w stosunku do tradycyjnego ogłoszenia na najbardziej popularnych job boardach.

video na żądanie

W dzisiejszych czasach rozmowa video nie jest dla nas niczym obcym. Kto z nas nie brał udziału w chociaż jednej rozmowie poprzez Skype, Hangouts, Messenger czy też inne popularne komunikatory? Dotyczy to również naszych kandydatów do pracy. Nadszedł moment na krok na przód. Wykorzystując specjalne narzędzia do przygotowywania video CV, oszczędzamy czas spędzany na umawianie spotkań face to face, przyspieszamy proces decyzyjny i zwiększamy skuteczność prowadzonego procesu rekrutacyjnego. Więcej informacji na temat  video CV znajdziecie tutaj.

praca w IT
praca w IT

komunikacja wewnątrz zespołu

Zaryzykuję stwierdzenie, że system „karteczkowy” nadal dominuje w branży HR. Bardziej „zaawansowani” wykorzystują również np. Excel. Niestety tego typu narzędzia powodują, iż obieg informacji w firmie (niezależnie od jej wielkości), powoduje znaczne utrudnienia również w procesach rekrutacyjnych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie m.in. nowoczesnych ATS-ów. Zdaję sobie jednak sprawę, że często firmy nie inwestują w tego typu narzędzia, ze względu na cenę lub brak świadomości jak takie narzędzie może wesprzeć rekrutera. Z pomocą mogą tu przyjść darmowe narzędzia do organizacji czasu pracy, do których zaliczyć można m.in. Trello, Slack, Evernote. Ich zaletą jest funkcja szybkiego i trwałego obiegu informacji. Każdy członek zespołu projektowego wie na jakim jest etapie i czego może spodziewać się w najbliższym czasie. Są też zdecydowanie bardziej bezpieczne z punktu widzenia RODO. Dzięki temu kończymy z pisaniem po CV, przedłużaniem otrzymania informacji zwrotnej czy też gubieniem kluczowych dla procesu informacji.

wykorzystanie wirtualnych ekspertów

Ostatnią propozycją wartą do wdrożenia w organizacjach jest zgłoszenie się do ekspertów, którzy wymienione wcześniej propozycje mają już sprawdzone w działaniu. Dzięki temu potrafią skutecznie i szybko wesprzeć firmy w pozyskiwaniu kandydatów do pracy, zmianie wizerunku na firmę innowacyjną, stawiającą na nowoczesne technologie. Digitalizacja HR to proces interdyscyplinarny, wymagający umiejętności z zakresu HR, marketingu oraz IT. Tylko wtedy jest skuteczny. Dlatego będąc na początku drogi „cyfrowej rewolucji” zdecydowanie polecam kontakt z partnerami, którzy już wcześniej sprawdzili pewne rozwiązania w praktyce.

Zdaję sobie sprawę, że obecnie działy rekrutacji mają mnóstwo obowiązków, ale to właśnie teraz warto otworzyć się na nowoczesne technologie. Mam nadzieję, że mój wpis stanowić będzie impuls do zmiany z podejścia analogicznego na cyfrowe. W końcu każdemu z nas zależy, żeby pracować mądrze, a nie ciężko.

Jeśli chcesz sprawdzić, na którym etapie cyfrowej rewolucji w HR jest Twoja firma, Randstad przygotował specjalny test, który pozwoli Ci zdiagnozować technologiczną gotowość Twojej organizacji. Przejdź do testu.

person

na jakim etapie cyfrowej rewolucji w hr jest twoja firma?

przejdź do testu

Autor: Rafał Kaczmar

o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się