Świat pracy zmienia się prawdopodobnie w najszybszym tempie w historii. Jako przedsiębiorca, a zarazem pracodawca, powinieneś być nie tylko świadomym tego, jak kształtują się trendy rynku pracy i technologii, ale także przygotować swoją organizację na sposób, w jaki będą one wpływały na Twój zespół. Przygotowując pracowników na zmiany zapewnisz im poczucie bezpieczeństwa, a Twoja firma stanie się elastyczna i będzie mogła łatwiej adaptować się do nowej rzeczywistości.

Chcesz wiedzieć, jak jeszcze technologia wpływa na rynek pracy? Zapisz się na subskrypcję naszego bloga, dzięki czemu nie ominą Cię podobne wpisy!

zapisz_sie

czy_twoi_pracownicy_sa_przygotowani_na_prace_przyszlosci

trendy technologiczne w HR 

Z pewnością rozwój sztucznej inteligencji oraz automatyzacji w ogromnym stopniu wpłyną na miejsca pracy, a także technologie w obszarze HR. Rozwój tych obszarów nieuchronnie rodzi pytania związane z potencjalnymi zwolnieniami pracowników, spowodowanym zabieraniem miejsc pracy przez automatyzację. Jednak widoczny jest także inny trend. W najnowszym badaniu Randstad Talent Trend Reports 68% pracodawców podkreśla, że inteligentne technologie, wspierane przez sztuczną inteligencję, samouczenie się maszyn, a także analitykę będą mogły odciążyć profesjonalistów, by ci mogli zająć się bardziej skomplikowanymi czynnościami. Potencjał sztucznej inteligencji oraz automatyzacji może pomóc nie tylko w bardziej efektywny sposób wykonywać dotychczasowe obowiązki, ale też wygenerować nieistniejące dziś stanowiska dla zupełnie nowych pracowników. Połączenie technologii z unikatowymi zdolnościami pracowników będzie w nadchodzącej przyszłości jednym z głównych priorytetów wielu organizacji.

Kolejnym trendem, który w najbliższym czasie zyska jeszcze większe znaczenie jest analiza danych. Według ostatniego badania Randstad Talent Trend Report analityka jest obecnie wcielana niemal w każdym tworzonym narzędziu rekrutacyjnym. Jak uważa Jason Roberts, międzynarodowy szef ds. technologii i analityki Randstad Sourceright zebranie danych ze wszystkich wykorzystywanych przez nas systemów HR pozwoli na wprowadzenie najbardziej wydajnego algorytmu przewidywania w historii, opartego na analizie danych, w czasach, w których staje się to niezbędne.

W nie tak dalekiej przyszłości Twoja firma może być także świadkiem rozwoju technologii, które dziś wydają się być dość odległe. Mowa tu chociażby o łańcuchu bloków (blockchain) oraz wirtualnej rzeczywistości, które Gartner – przedsiębiorstwo zajmujące się analizą danych – wymienia wśród dziesięciu najważniejszych trendów technologicznych na 2019 rok. Mimo że dla wielu pracodawców koncepcje te będą w dalszym ciągu obce, w branży HR oraz świecie pracy będą one wybijały się na pierwszy plan.

przygotuj swój zespół

Istotnym aspektem jest także zacieśnienie partnerstwa z pracownikami i upewnienie się, że są przygotowani na wszelkie zmiany widoczne na horyzoncie. Jeśli podejmiejsz decyzję, że Twoja firma będzie angażować się we wdrażanie nowych technologii, upewnij się, że pracownicy rozumieją, dlaczego będzie mieć to miejsce oraz są świadomi następstw takiego postępowania. Zarówno pojedynczy pracownicy, jak i całe zespoły powinny doskonale znać swoje role, a także to, jakie korzyści dla całej organizacji przyniesie podjęcie takich działań.

Technologie nowej generacji mają potencjał, by usprawniać nasze kariery. Pewne powtarzalne czynności mogą być przez nie wykonywane szybciej i dokładniej, a pracownicy mogą skupić się na zadaniach, do których wykonania niezbędne są ludzkie zdolności, jak chociażby nawiązywanie bezpośrednich relacji (np. w sprzedaży) czy nieszablonowe myślenie.

Potencjalne korzyści, które niosą za sobą technologiczne transformacje powinny być przez Ciebie jasno komunikowane, szczególnie osobom, które wyrażają w tym obszarze obawy. Postaraj się więc zaakcentować długofalowe zalety takich rozwiązań oraz wskaż nowe możliwości – w tym także te związane z rozwojem pracowników. W ten sposób możesz pokazać długofalową wizję swojego przedsiębiorstwa, wspólną dla osób zatrudnionych w organizacji niezależnie od zajmowanego przez nich szczebla.

Wspierany najnowszymi technologiami, a także świetnie poinformowanymi pracownikami, którzy w pełni wykorzystują swój potencjał będziesz przygotowany na zmiany zachodzące w szybko zmieniającym się świecie pracy.

Tagi: trendy rynku pracy, nowoczesne technologie, strategia marki pracodawcy

nasz blog

Tutaj możesz przeczytać między innymi o trendach na rynku pracy, pozyskiwaniu i utrzymaniu talentów oraz uzyskać porady od naszych ekspertów.

subskrybuj

ostatnie artykuły