We współczesnym świecie szybko zmieniającej się technologii, postępującej cyfryzacji procesów biznesowych i zmiany oczekiwań pracowników nadążanie za zmianami wymaga od przedsiębiorstw wytężonej pracy.

W tym pełnym wyzwań, nieprzewidywalnym czasie planowanie zatrudnienia powinno być dla liderów firm priorytetem. Pozwoli to zabezpieczyć przedsiębiorstwo na przyszłość i przygotować pracowników na przyszłe nowe sytuacje oraz potencjalne możliwości.

Cokolwiek przyniosą najbliższe lata, Twoja firma i jej pracownicy muszą być gotowi na zmiany. Oznacza to konieczność trzymania ręki na pulsie, obserwowanie rynku pracy, śledzenie najnowszych trendów technologicznych, rozwijanie kompetencji i gotowość do przekwalifikowania personelu.

people.png

6 niezbędnych działań, które przygotują Twoich pracowników na przyszłe wyzwania

pobierz

przygotowanie się na przyszłość rynku pracy

Trudno z jakąkolwiek gwarancją przewidzieć, co przyszłość przyniesie pracodawcom, jednak każde przedsiębiorstwo może być pewne, że zmiana – w tej czy innej formie – przyjdzie.

Może ona przybrać wiele postaci. W branży mogą pojawić się rewolucjoniści, którzy wymyślą wszystko od nowa; nowe technologie mogą dać możliwość przekształcenia i optymalizacji najważniejszych procesów; trendy na rynku pracy mogą wymagać zmiany podejścia do rekrutacji. Możliwe jest także nadejście zupełnie nieprzewidzianego kryzysu dotykającego całe branże – o czym mogli się przekonać przedsiębiorcy w 2020 roku w związku z pandemią.

Gotowość na zmiany wymaga zróżnicowanych i elastycznych zespołów. Należy zapewnić pracownikom odpowiednie wsparcie techniczne i dać możliwość rozwoju, dzięki czemu firma szybciej i sprawniej dostosuje się do nowych wyzwań i możliwości.

Z raportu PwC Workforce of the future – 2030 wynika, że 74% pracowników jest gotowych zdobyć nowe umiejętności, aby utrzymać swoją atrakcyjność na rynku pracy.

„Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja pomogą nam w przyszłości dużo lepiej planować zatrudnienie, nie możemy jednak czekać z założonymi rękami, aż zmiany na rynku pracy wydarzą się same. Największe szanse na sukces mają te firmy i ci pracownicy, którzy zrozumieją, czym mogą być dla nich przyszłe zmiany i będą planować z wyprzedzeniem” – uważa Jon Williams, globalny lider ds. partnerstwa i wspólnych możliwości w zakresie ludzi i organizacji w PwC.

praktyczne kroki przygotowujące zespoły na przyszłe wyzwania

Jakie zatem działania należy podjąć i jakie procesy wdrożyć, aby przygotować zespół na przyszłość?

Jednym z najważniejszych kroków jest analiza aktualnej matrycy kompetencji pracowników w firmie i refleksja nad tym, jakie możliwości będą potrzebne w przyszłości, aby pozostać elastycznym i odnieść sukces. Jeżeli uwagę zwracają wyraźne niedobory kompetentnych pracowników, dobrze jest przygotowywać strategię ich uzupełnienia – zarówno poprzez rekrutację nowych pracowników, jak i przekwalifikowanie dotychczasowych.

Wybierając sposób rekrutacji należy zwrócić uwagę na markę pracodawcy oraz to, czy jest ona dostatecznie mocna, by przyciągnąć osoby o potrzebnych kompetencjach. Warto także rozważyć zalety współpracy z partnerem HR.

people.png

6 niezbędnych działań, które przygotują Twoich pracowników na przyszłe wyzwania

pobierz

Gdy zaś chodzi o podnoszenie i zmianę kwalifikacji, znaczne korzyści może przynieść zainwestowanie czasu i zasobów w opracowanie działań dostosowanych do konkretnej firmy i jej pracowników. Osoby, które dostrzegają, że ich pracodawca chce im pomóc w nauce  nowych rzeczy, zdobywaniu nowych umiejętności i rozwijaniu kariery, chętniej pozostaną w dotychczasowym miejscu pracy.

spełnienie zawodowe pracowników
spełnienie zawodowe pracowników

Badanie pokolenia milenialsów 2019 przeprowadzone przez Deloitte wykazało, że najczęstszymi powodami, dla których milenialsi zamierzają zmienić pracę w ciągu najbliższych dwóch lat, są:

  • niedostateczne możliwości awansu (35%);
  • brak perspektywy uczenia się i rozwoju (28%);
  • poczucie niedocenienia (23%);
  • niedostateczna równowaga między pracą a życiem prywatnym bądź brak elastyczności (22%);
  • nuda/brak wyzwań (21%).

Inne istotne wnioski płynące z tego badania to silna korelacja między osobami, które zostają na swoich obecnych stanowiskach, a opinią, że ich pracodawca ma dobre wyniki finansowe, posiada wpływ na lokalne społeczności, wspiera rozwój talentów, różnorodność i otwartość.

Pracodawcy na całym świecie stoją w obliczu „ogromnego wyzwania związanego z podnoszeniem kwalifikacji” oraz potencjalnego „kryzysu kadrowego polegającego na ogólnym niedoborze pracowników oraz na niezgodności kompetencji z zapotrzebowaniem” – twierdzą specjaliści z Boston Consulting Group. Wskazali oni sześć kroków, jakie przedsiębiorstwa mogą wykonać, aby przygotować na to wyzwanie siebie i swoje zespoły:

  1. opracowanie strategii zatrudnienia;
  2. uruchomienie programów podnoszenia kwalifikacji w celu uzyskania konkretnych kompetencji;
  3. wprowadzenie umów edukacyjnych;
  4. wdrożenie najnowocześniejszych technologii szkoleniowych;
  5. stworzenie programu szkoleń dla każdego stanowiska;
  6. objęcie programem podnoszenia kwalifikacji wszystkich pracowników.

Jeżeli Twoja firma potrzebuje wykwalifikowanych pracowników, by przygotować się na wyzwania i możliwości jutra, nieocenionym może się okazać kompetentny partner HR, jakim jest Randstad.

Randstad opracował przewodnik poświęcony sześciu kluczowym obszarom, którymi należy się zająć, by przygotować firmy na przyszłość rynku pracy. Przewodnik obejmuje tematy od kreowania marki pracodawcy po elastyczność i różnorodność.

Jest to zaktualizowana wersja artykułu, który pierwotnie opublikowano dnia 08.04.2021

people.png

6 niezbędnych działań, które przygotują Twoich pracowników na przyszłe wyzwania

pobierz
o autorze
Magdalena Skowrońska
Magdalena Skowrońska

Magdalena Skowrońska

hr consultancy manager

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się