W dzisiejszych czasach coraz częściej wszystkie nasze czynności dnia codziennego odnajdują swój odpowiednik w sieci, stają się zdigitalizowane.  Według danych The Global Overview Report ponad 78% polskiego społeczeństwa w wieku 16-64 korzysta z Internetu, spędzając w nim średnio prawie 6h dziennie. Obserwujemy, że rok do roku zwiększa się także odsetek osób korzystających z social media, na czele z takimi platformami jak: YouTube, Facebook, Messenger i Instagram. Jest to już 17 mln Polaków, co ważne w wieku mocno zróżnicowanym (dla przykładu ponad 5 mln użytkowników to osoby mające 35 i więcej lat).

Te dane, podobnie jak fakt, iż coraz częściej na naszym rynku pracy znajdziemy tzw. Millenialsów (piastujących często stanowiska kierownicze) oraz wchodzących na rynek przedstawicieli tzw. Generacji Z sprawiają, że kolejnym etapem w zarządzaniu nowoczesnymi HR jest przejście do rekrutacji w świecie wirtualnym. Tak, przyszłość HR to świat wirtualny! Już od wielu lat ten trend jest zauważalny i mocno podkreślany przez największych znawców tematyki, takich jak: Josh Bersin, Andrew Woolf czy CEO Randstad N.V., Jacques van der Broek.

digital recruitment outsourcing

Trend wirtualnej rekrutacji doskonale wpisuje w filozofię Randstad. „Tech and Touch” to odpowiedź na obecne potrzeby zarówno osób poszukujących pracy, jak i firm, które rekrutują pracowników. Dlaczego więc warto już teraz zastanowić się i zmienić dotychczasowe podejście do rekrutacji na wersję „digital”? Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą, aby porozmawiać o szczegółach:

wyślij do nas wiadomość

Oto 5 powodów dlaczego warto:

1. Skuteczność w działaniu

Rosnący wskaźnik penetracji Internetu, dominacja Google jako wiodącej przeglądarki w Polsce oraz coraz większy odsetek użytkowników social media wskazują jednoznacznie, że aby osiągnąć oczekiwany rezultat, wszystkie istotne treści (również te związane z pracą) muszą się tam znaleźć. Wykorzystując odpowiednią wiedzę i narzędzia możemy wesprzeć zarówno kandydatów (m.in. informując ich o ciekawej ofercie), jak i pracodawców, udrażniając im wszystkie kanały dotarcia do potencjalnych nowych pracowników. Praca w świecie wirtualnym opiera się zawsze na twardych danych, pozwala to na maksymalizację osiąganych rezultatów. To znacznie więcej niż zamieszczenie ogłoszeń na najpopularniejszych job boardach w Polsce.

2. Oszczędność czasu

Rewolucja, jaką niesie ze sobą Digital Recruitment Outsourcing polega na tym, że całość rekrutacji odbywa się w świecie online. Pozwala to więc kandydatom na znalezienie pracy bez wyjścia z domu, a pracodawcom na odpowiednią weryfikację aplikującego na dane stanowisko, zanim ewentualnie poświęci on czas na spotkanie face to face. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych narzędzi możemy przygotować pytania do kandydata, pozwolić mu na nagranie, a następnie to nagranie odtworzyć w wygodnym dla siebie terminie. Weryfikacja online nie wyklucza również zastosowania ważnych dla firmy testów. Oszczędność czasu jest również mocno związana ze skutecznością narzędzi online'owych wskazanych w pierwszym punkcie.

3. Oszczędność pieniędzy

Czas to pieniądz. Skoro więc oszczędzamy czas to i oszczędzamy nasze środki finansowe. Dzięki outsourcingowi rekrutacyjnemu nie musisz wydawać żadnych pieniędzy na coraz droższe i mniej skuteczne job boardy, nie musisz zatrudniać kolejnego specjalisty ds. rekrutacji czy też szukać pomocy w bardzo kosztownej reklamie tradycyjnej. Digital Recruitment Outsourcing (DRO) to rozwiązanie zabezpieczające Twoje finanse. Kandydaci biorący udział w procesach rekrutacyjnych w Twojej firmie również korzystają - nie muszą tracić pieniędzy na paliwo, brać dnia wolnego czy np. organizować opieki dla dziecka.

4. Zostań pionierem

Millenialsi i młodsze generacje coraz mocniej oczekują od swoich przyszłych pracodawców innowacji w działaniu i elastyczności w formule zatrudnienia. Decyzja o przeniesieniu większości etapów rekrutacji jest właśnie spełnieniem oczekiwania przyszłych pracowników. Digitalizując swój dział HR już na wstępie stajesz się pionierem na rynku pracy, wyprzedzając swoich konkurentów, którzy pracują nadal w myśl zasady „zamieść ogłoszenie i cierpliwie czekaj”. DRO to 100% innowacyjne podejście w HR.

5. Bezpieczeństwo

Od momentu wejścia w życie RODO mamy do czynienia ze zdecydowanym zwiększeniem uwagi na kwestie ochrony danych osobowych. Wykorzystując najnowocześniejsze narzędzia online'owe kandydaci mogą maksymalnie zabezpieczyć swoje dane osobowe, a Ty jako przyszły pracodawca nie musisz obawiać się, że nie posiadasz odpowiednich zgód, niezbędnych w procesowaniu kandydatów. 

Reasumując, transformacja HRu w stronę świata wirtualnego jest jedną z najbardziej skutecznych i oczekiwanych zmian w dzisiejszej rzeczywistości. Połączenie narzędzi i wiedzy „tech” z podejściem i doświadczeniem „touch” jest gwarancją, że usługa Digital Recruitment Outsourcing sprawdzi się w każdej firmie i w każdej lokalizacji. 

Jeżeli zainteresował Cię ten materiał, zapisz się na subskrypcję naszego bloga i przeczytaj więcej podobnych wpisów:

zapisz się

Znajdziesz tu informacje między innymi o trendach na rynku pracy, pozyskiwaniu i utrzymywaniu talentów oraz budowaniu atrakcyjnej marki pracodawcy. 

Tagi: nowoczesne usługi dla biznesu, satysfakcja z pracy, HR, milenialsi, nowoczesne technologie

Rafał Kaczmar

Manager Operacyjny (Digital Recruitment Outsourcing) w Randstad Polska / Od 10 lat zajmujący się tematyką rekrutacji i optymalizacji rozwiązań HR-owych. Miłośnik nowoczesnych technologii, urodzony Millennials.

nasz blog

Tutaj możesz przeczytać między innymi o trendach na rynku pracy, pozyskiwaniu i utrzymaniu talentów oraz uzyskać porady od naszych ekspertów.

subskrybuj

ostatnie artykuły