W ciągu ostatnich lat zapotrzebowanie na specjalistów IT nieprzerwanie rośnie. Nasze doświadczenia pokazują, że ten trend utrzyma się jeszcze długo, zwłaszcza że przez panującą pandemię wiele naszych działań i zachowań musieliśmy przenieść do świata online. Co to może oznaczać dla firm z branży IT, które poszukują specjalistów? 

dlaczego firmy z branży IT powinny inwestować w młodszych specjalistów

Wielu pracodawców, z którymi rozmawiamy, podkreśla, że najcenniejszymi pracownikami są starsi specjaliści z wieloletnim doświadczeniem technicznym i biznesowym zwłaszcza w zakresie przechowywania danych w chmurze, bezpieczeństwa danych i sieci. Niemniej jednak organizacje są przekonane, że dla młodszych specjalistów miejsca w branży również nie powinno zabraknąć. Jednak na stanowisko w IT trzeba sobie zasłużyć ciężką pracą i udowodnić, że inwestowanie czasu i pieniędzy w mniej doświadczoną osobę może się opłacić.

dlaczego warto zatrudnić juniora?

Początkujący programiści nadrabiają zaangażowaniem i chcą pracować na 100% swoich możliwości dla firmy, która dała im szansę na start w branży. W efekcie pracodawca zyskuje lojalność pracownika i pełne zaangażowanie w realizację powierzonych zadań. Szansę na zatrudnienie może mieć niemal każdy, od absolwentów uczelni wyższych po osoby, które ukończyły bootcampy programistyczne.

Firmy muszą liczyć się z tym, że tacy kandydaci nie będą mieli żadnego doświadczenia zawodowego. Podczas rekrutacji warto zwrócić zatem uwagę na odbyte staże i praktyki, a także na projekty, które kandydat prowadził niekomercyjnie. Zazwyczaj początkujący programiści realizowali kilka mniejszych projektów, którymi dysponują na profilu GitHub. Przejrzenie repozytorium kandydata na tej platformie pomoże nam sprawdzić, jak rozwijała się dana osoba i czy z upływem czasu pisany kod był coraz lepszy pod względem jakościowym. 

Często jednak w przypadku Junior Developerów ich cechy interpersonalne i umiejętności miękkie są dużo ważniejsze niż wiedza techniczna. To, co powinniśmy ocenić podczas rekrutacji początkujących programistów, to przede wszystkim ich chęć do nauki, potrzeba stałego rozwoju i gotowość do pracy nad swoimi umiejętnościami. Nie bez znaczenia są także umiejętności miękkie związane z komunikacją i pracą w zespole.

Pracodawcy powinni mieć świadomość, że możliwość rozwoju jest tym, co przyciągnie najbardziej utalentowanych specjalistów w branży. Informacje o wszelkich benefitach związanych z rozwojem zawodowym, takich jak budżet na szkolenia, powinny znaleźć się w każdej ofercie pracy. Warto podzielić się z kandydatem informacją czy każdy pracownik ma do wykorzystania określony fundusz na szkolenia oraz jakie konkretnie możliwości podniesienia kwalifikacji zawodowych oferuje firma. 

odpowiedni onboarding, czyli „welcome on board” 

Proces onboardingu, czyli wprowadzenia nowo zatrudnionego do pracy jest czasochłonny, a dla zajętych swoimi projektami pracowników może stać się dodatkowym i niechcianym obowiązkiem. Dlatego dobrze jest przydzielić juniorowi od samego początku mentora, tzw. ”buddiego”, który będzie nadzorował proces nauki, wyznaczał zadania, dawał informację zwrotną i czuwał nad rozwojem młodszego stażem kolegi. Mentorem nie musi być mocno obłożony obowiązkami senior. Możemy takie zadanie przydzielić doświadczonemu pracownikowi na poziomie mid. Często taka osoba łatwiej dotrze do nowego pracownika, sama przecież niedawno zaczynała swoją karierę w IT. Będzie to też dobra okazja do tego, aby pracownik w roli "buddiego" rozwinął umiejętności liderskie, nauczył się udzielać informacji zwrotnej i pracował nad komunikacją interpersonalną. 

a może pair programming?

Jak przyspieszyć onboarding? Najlepszą opcją jest umożliwienie nowym pracownikom uczenia się od doświadczonych programistów. Jednym ze sposobów na szybkie wdrożenie juniora w organizację jest modny ostatnio pair programming. Programowanie w parach to metoda, która polega na wspólnym programowaniu przez dwie osoby przy jednym komputerze. Osoba pisząca kod to tzw. Driver, a druga osoba to Navigator, który zadaje pytania, zwraca uwagę na błędy i proponuje swoje rozwiązania. Osoby te zmieniają się miejscami co 15-30 minut. Efektem pracy w parach jest wyższa jakość kodu, lepsze rozwiązania, sprawniejsza komunikacja w zespole i budowanie kultury dzielenia się wiedzą. Programowanie w parach pomaga szybciej ukończyć projekt, skutkuje mniejszą liczbą błędów w kodzie i przekłada się na wyższą jakość stworzonego oprogramowania. 

code review, czyli wyszukiwarka błędów

Innym praktycznym sposobem pracy w zespołach, w których programiści różnią się stażem jest code review. Przegląd kodu ma za zadanie wykrycie i poprawienie błędów popełnionych w kodzie już w trakcie pisania oprogramowania. Recenzent, czyli osoba analizująca kod szuka błędów i proponuje lepsze rozwiązania. Nauka na błędach służy nie tylko autorowi kodu, ale jest pretekstem do dzielenia się dobrymi praktykami. 

Branża IT potrzebuje specjalistów, także tych z jeszcze niewielkim doświadczeniem. Wdrożenie i szkolenie takiego pracownika w ramach organizacji może przebiegać w efektywny sposób zarówno dla nowo zatrudnionego, jak i obecnego zespołu oraz przysłużyć się poprawie jakości pracy. Koszt przeszkolenia młodszego specjalisty na potrzeby konkretnego projektu bywa niejednokrotnie niższy niż znalezienie i utrzymanie wykwalifikowanego developera. Niewielka liczba ofert pracy skierowanych do początkujących programistów może więc dziwić. Mam nadzieję, że ten artykuł rozwiewa wątpliwości związane z zatrudnianiem młodszych specjalistów i przekona firmy z branży IT, by inwestowały w stanowiska juniorskie.

Szukasz pracowników z branży IT? Posiadamy najlepszych kandydatów, którzy pomogą w rozwijaniu prawdziwego potencjału Twojej firmy.

dowiedz się więcej

Tagi: zarządzanie talentami, trendy w rekrutacji, strategia zatrudnienia, rekrutacja specjalistów, branża IT

Karolina Lipska

IT Recruitment Consultant w Radstad Polska

subskrybuj bloga

artykuły według tematu

ostatnie artykuły

autorzy

zobacz więcej