Za prekursora outsourcingu można uznać Henrego Forda. W swoich fabrykach skupiał się na pracy nad elementami, co do których miał pewność, że zostaną wykonane dobrze. Wszystkie podzespoły, które podwykonawcy wykonywali lepiej czy efektywniej kosztowo były przez niego delegowane na zewnątrz. Ponad 100 lat później z outsourcingu korzystają przedsiębiorstwa w wielu branżach, a jedną z nich jest oczywiście IT. Pierwsze firmy w tej branży współpracowały przede wszystkim z bankami. Wdrażały w nich systemy informatyczne, np. klasy ERP (zarządzania zasobami w organizacji), a następnie rozbudowywały je. Z czasem z takich rozwiązań zaczęły korzystać również inne organizacje, jednak nie wszystkie mogły sobie pozwolić na późniejszą rozbudowę systemu przez dostawcę. Zamiast tego były zainteresowane ‘kupnem’ godzin pracy konsultantów. To sprawiło, że zaczęły powstawać firmy złożone z ekspertów wyspecjalizowanych w konkretnych obszarach i świadczących określone usługi dla innych organizacji, np. wprowadzanie uaktualnień w systemie ERP. Osoby w tej branży nauczyły się pracować właśnie w ten sposób - realizując projekty dla wielu klientów, zamiast pracy w jednej organizacji. Naturalną konsekwencją tego było zakładanie przez nich także własnych działalności. Rynek kontraktorów IT w Polsce zaczął rozkwitać, czego efekty widoczne są dziś. Co to jednak oznacza dla Twojej firmy i jakie korzyści może przynieść Ci otwarcie się na kontraktorów IT?

jakie korzyści odniesiesz otwierając się na kontraktorów it
jakie korzyści odniesiesz otwierając się na kontraktorów it

dostęp do zasobów rynku pracy

Za chwilę wejdziemy w III dekadę XXI wieku. Dziś firmy coraz częściej zdają sobie sprawę, że zamykając się na kontraktorów zamykają się na ogromną część specjalistów, którzy mogliby świadczyć pracę na rzecz firmy. Powód jest prosty - kontraktorzy (nie tylko w branży IT) wiedzą, że taka forma współpracy jest dla nich korzystniejsza. Ich zarobki netto są wyższe, a co więcej mogą odliczyć od podatku zakupiony sprzęt, który jest im potrzebny do pracy, np. komputer, telefon czy samochód.

Przygotowaliśmy porównanie poziomu wynagrodzeń wybranych stanowisk z obszaru IT z rozróżnieniem na formę prawną - zatrudnienie w ramach umowy o pracę oraz kontrakt, B2B. Chętnie opowiem więcej o opracowaniu i udostępnię raport.

umawiam się na spotkanie

Otwarcie się na różne sposoby współpracy może sprawić, że projekt, który zlecasz, np. na zewnątrz zostanie wykonany przez eksperta dysponującym doświadczeniem w wielu firmach i branżach oraz ze świeżym spojrzeniem na tę sytuację. Form współpracy ze specjalistami z obszaru IT jest naprawdę sporo. Mowa tu przede wszystkim o B2B, czy firmach dostarczających pojedynczych kontraktorów albo całe zespoły (często z możliwością przejęcia ekspertów do siebie), ale możliwe jest także – choć w mniejszym stopniu – zatrudnienie pracownika tymczasowego. Nie ma chyba branży, w której rynek pracownika byłby bardziej widoczny niż w IT. To Ty musisz dostosować się do realiów, które na nim panują, jeśli chcesz, by Twoja organizacja była atrakcyjna w oczach specjalistów z IT.

dostęp do eksperckiej wiedzy

W obszarze IT zamknięcie się na współpracę w ramach umów B2B jest równoznaczne z brakiem dostępu do eksperckiej wiedzy. Dobrym przykładem może być tu SAP R3, czyli jeden z systemów zarządzania przedsiębiorstwem klasy ERP. Tylko niewielki odsetek ekspertów z tego obszaru zgodzi się na współpracę w ramach umowy o pracę. Chcesz mieć dostęp do eksperckiej wiedzy? Znajdziesz ją u kontraktorów. Nie oznacza to jednak, że wraz z zakończeniem współpracy tracisz tę wiedzę. Wręcz przeciwnie. Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoi pracownicy zyskali wiedzę związaną chociażby ze wspomnianym już już systemem SAP R3, współpraca z kontraktorem jest rozwiązaniem, które pomoże Ci to zrobić. Taka osoba spędzi w Twojej firmie tyle czasu, ile potrzeba by zaznajomić pracowników z konkretnym rozwiązaniem. Może to potrwać miesiąc, pół roku, dwa lata. Niezależnie od czasu, po odejściu kontraktora dalej będziesz w stanie korzystać z wiedzy, którą przekazał.

Co więcej, to, że dziś korzystasz z contractingu IT i posiadasz specjalistę od dostawcy, nie musi to oznaczać, że gdy taka osoba pozna Twoją organizację nie postanowi związać się z nią na stałe, już jako pracownik. Spotykam się z sytuacjami, w których ogromne przedsiębiorstwa w ramach modelu try&hire nawiązują współpracę z kontraktorem dostarczonym przez zewnętrzną agencję, a następnie po kilku miesiącach zatrudniają go w strukturze swojej firmy. W ten zyskują kilka miesięcy na weryfikację umiejętności pracownika oraz rozkładają koszty w czasie (zarówno związane z rekrutacją jak i z przejęciem pracownika). 

elastyczność zasobów

Współpracując z kontraktorem dysponujesz zasobami wtedy, kiedy ich potrzebujesz i jesteś w stanie realizować projekty w założonym czasie. Przyjmijmy na chwilę, że Twoją firmę czeka wdrożenie WMS, czyli systemu zarządzania magazynem. Możesz to zlecić firmie informatycznej, co będzie kosztownym rozwiązaniem lub kupić licencję od dystrybutora oraz wdrożyć WMS z kontraktorem. Implementacja systemu potrwa 4 miesiące, kolejne 2 zajmie jego stabilizacja. Po tym czasie kończysz współpracę z kontraktorem, przekazujesz system do utrzymania i cieszysz się wdrożeniem przez następne 5-6 lat. Angażowanie do takich projektów pracownika etatowego może być nieopłacalne. Po pierwsze – jak już wspomniałem – znalezienie osoby z taką wiedzą będzie problematyczne, a po drugie po zakończeniu projektu będziesz musiał zapewnić tej osobie inne zadania.

oszczędności

Poza wszystkimi wspomnianymi korzyściami, które może przynieść Ci współpraca z kontraktorem taka forma może być dla Twojej firmy bardziej opłacalna pod względem finansowym czy administracyjnym. Podczas gdy wynagrodzenie etatowca wlicza się w koszty operacyjne i obniża Twój kapitał, wydatki na outsourcing są wydatkami inwestycyjnymi, które zwiększają wartość organizacji. To także mniejsze koszty administracyjne dla Twojej firmy. Rozliczenie z kontraktorem jest bardzo proste – koniec świadczenia usługi to koniec współpracy. Nie utrzymujesz pracownika na etacie, który na siebie nie zarabia. Nie dotyczą Cię wszelkie zobowiązania związane z umową o pracę, czyli chociażby rozliczenie roczne, kwestie urlopów, zwolnień czy rozwiązania umowy.

Chcesz dowiedzieć się, jak wyglądają stawki w IT na poszczególnych stanowiskach z uwzględnieniem obu form zatrudnienia? Umów się z nami na rozmowę i otrzymaj raport płacowy stanowisk z obszaru IT!

skontaktuj się z nami
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się