Zgodnie z danymi GUS w 2018 roku liczba wydanych zezwoleń na pracę dla obcokrajowców w Polsce wyniosła ponad 328 tys. Łącznie w ostatnich 3 latach swój pobyt w naszym kraju zalegalizowało niemal 700 tys. obywateli innych państw, z czego prym wiodą nasi wschodni sąsiedzi z Ukrainy. Dlaczego pracodawcy tak często sięgają po obcokrajowców? Otóż zgodnie z najnowszę, 39. edycją raportu Plany Pracodawców głównym powodem są braki kadrowe. Zwraca na to uwagę 53% przedsiębiorstw zatrudniających cudzoziemców. Przy rekordowym poziomie bezrobocia takie kroki nie powinny dziwić.

Z moich rozmów przeprowadzonych z firmami, które zdecydowały się na zatrudnienie obcokrajowców, większość z nich jest zadowolona albo nawet bardzo zadowolona z tej decyzji. Podkreślają przede wszystkim ich dużą motywację, efektywność, a także jakość wykonywanych zadań. Aby jednak osiągnąć zamierzone rezultaty, zanim wprowadzisz obcokrajowców do swojej firmy, powinieneś się na to odpowiednio przygotować. Poniżej przedstawiam 3 aspekty, o których warto pamiętać przygotowując swoją firmę na zatrudnienie cudzoziemców.

Chcesz dowiedzieć się, jak pracodawcy oceniają sytuację gospodarczą, kondycję swoich firm oraz jak wyglądają ich plany w obszarze zatrudnienia i wynagrodzeń? Pobierz najnowszą edycję badania Plany Pracodawców:

pobierz raport

3_aspekty_ktore_pomoga_ci_przygotowac_firme_na_zatrudnienie_obcokrajowcow

wsparcie w zakwaterowaniu i dojazd do pracy

Prawo nie nakłada na przedsiębiorców obowiązku zapewnienia cudzoziemcom miejsc noclegowych. Decydująć się na zatrudnienie obcokrajowców warto jednak zadbać o ten aspekt. Rzecz jasna zakwaterowanie to powinno posiadać odpowiedni standard i być wyposażone w niezbędne do życia pomieszczenia, jak chociażby kuchnia, łazienka, toaleta oraz sypialnie - rekomenduję, by były maksymalnie 2-4 osobowe z zapewnioną odpowiednią przestrzenią na czas spędzany po pracy.

Samo zakwaterowanie powinno być odpowiednio skomunikowane z miejscem pracy lub być odpowiednio blisko, tak aby pracownik był w stanie dotrzeć tam bez większych trudności. Jeśli jednak zakwaterowanie jest oddalone od miejsca pracy odpowiednim pomysłem może być zapewnienie pracownikom transportu, co pozwoli im sprawnie dotrzeć do pracy.

szkolenie dla liderów

Przed zatrudnieniem cudzoziemców w Twojej firmie dobrze jest zebrać wszystkich liderów, kierowników, którzy bezpośrednio zarządzają personelem. Głównym celem takiego spotkania powinno być rozwianie wszelkich wątpliwości, które mogą pojawić się przed zatrudnieniem obcokrajowców. Warto, aby spotkanie prowadzone było przez niezależnych ekspertów (np. pracowników agencji pracy tymczasowej), którzy zwrócą uwagę na aspekty legislacyjne, administracyjne oraz kulturowe. Zdobyta w ten sposób wiedza powinna sprawić, że zatrudnienie pierwszych obcokrajowców odbędzie się bez komplikacji, a gdy już rozpoczną pracę w Twojej firmie ich asymiliacja z resztą załogi odbędzie się sprawnie.

tłumaczenia

Trzecim działaniem, które pomoże Ci przygotować firmę na przyjęcie zatrudnienie cudzoziemców jest zapewnienie sprawnej komunikacji, byś zarówno Ty, jak i Twoi pracownicy mogli porozumieć się z nowymi osobami. Przepisy nie wskazują jednoznacznie, że tłumaczenia na język zrozumiały dla obcokrajowców jest obowiązkiem pracodawcy. Ja jednak zachęcam, by dokumenty związane z BHP, opisem ryzyka, głównymi instrukcjami stanowiska były przetłumaczone w formie pisemnej jeszcze przed zatrudnieniem pierwszych obcokrajowców. Warto przetłumaczyć również inne ważne informacje, np. znajdujące się na tablicy ogłoszeń. Usprawni to komunikację i będzie dobrze odebrane przez przyszłych pracowników firmy. Jeśli natomiast planujesz zatrudnienie większej liczby osób spoza naszego kraju, warto zastanowić się nad zatrudnieniem koordynatora tłumacza, który będzie łącznikiem pomiędzy stronami, aktywnie wspierając cudzoziemców w ich codziennych sprawach.

Zatrudnienie cudzoziemców może być odpowiednim rozwiązaniem, w obecnej, trudnej dla pracodawców sytuacji rynkowej. Projekt ten powinien zostać jednak odpowiednio przygotowany i przeprowadzony, w czym może pomóc Ci agencja pośrednictwa pracy, dzięki czemu cały proces będzie zabezpieczony pod względem prawnym i organizacyjnym. Temat zatrudnienia obcokrajowców jest bardzo szeroki i wkrótce poruszymy go ponownie.

Tagi: trendy rynku pracy, praca tymczasowa

Rafał Kaczmar

Manager Operacyjny (Digital Recruitment Outsourcing) w Randstad Polska / Od 10 lat zajmujący się tematyką rekrutacji i optymalizacji rozwiązań HR-owych. Miłośnik nowoczesnych technologii, urodzony Millennials.

nasz blog

Tutaj możesz przeczytać między innymi o trendach na rynku pracy, pozyskiwaniu i utrzymaniu talentów oraz uzyskać porady od naszych ekspertów.

subskrybuj

ostatnie artykuły