Technologia niewątpliwie zmieniła sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak zachowujemy się już po wyjściu z firmy. E-maile, wiadomości głosowe czy przypomnienia o spotkaniach towarzyszą nam niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. W większości reagujemy na nie przez całą dobę. Ale czy pozwalamy, aby nasze obowiązki zawodowe przejęły nasze życie osobiste?

Osiągnięcie idealnej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym w dzisiejszym, dynamicznym środowisku wydaje się coraz trudniejsze. W Stanach Zjednoczonych stres związany z pracą to wydatek 190 mld USD kosztów opieki zdrowotnej. Ciągły kontakt z pracownikami tylko pozornie wydaje się dobrym sposobem na wykonanie większej liczby obowiązków, szczególnie dla globalnych, rozproszonych po różnych strefach czasowych zespołach. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Mniejsza efektywność za to większa rotacja i większa liczba zwolnień lekarskich - to tylko niektóre efekty stresu związanego z brakiem work-life balance. Co zatem możesz zrobić jako pracodawca, by ograniczyć ryzyko stresu wśród pracowników i zapewnić im odpowiednią ilość wypoczynku?

friends

główne czynniki wpływające na zaangażowanie pracowników.

pobierz
wskazówki na zachowanie work-life balance pracowników
wskazówki na zachowanie work-life balance pracowników

rola kultury organizacyjnej

Kultura organizacyjna i praktyki stosowane przez firmę odgrywają ogromną rolę. Aż 96% pracowników zgadza się ze stwierdzeniem, że zgodność osobistych przekonań z wartościami i kulturą firmy to kluczowy aspekt, wpływający na satysfakcję z pracy. Dlatego bardzo istotne jest, by już na etapie rekrutacji docierać do osób, które posiadają zarówno niezbędne do pracy kompetencje, jak i wyznają wartości podobne do krzewionych w Twoim przedsiębiorstwie. W ten sposób ograniczasz ryzyko stresu wśród pracowników, wynikającego z niedopasowania do firmy. Nie oznacza to jednak, że całkowicie eliminujesz ten element z życia pracowników. Zastanów się, jakie inne aspekty mogą być przyczyną stresu wśród Twojej załogi i postaraj się znaleźć efektywne sposoby na minimalizowanie wypalenia zawodowego. Zawsze warto dążyć do stworzenia środowiska, które będzie wspierać i motywować, tak, by pracownicy nie mogli doczekać się kolejnego dnia pracy. Aby to osiągnąć, rozważ 4 aspekty.

określ czas bez telefonów i maili

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, by zachęcić pracowników do dbania o work-life balance i odstresowania się od pracy jest wprowadzenie polityki zakazującej wymiany e-maili i SMS-ów, a także połączeń służbowych w określonych godzinach (np. od 19 do 7:00). Od czasu do czasu mogą zdarzyć się wyjątki. Powinny one jednak być rzadkością. Ustanawiając sztywne godziny bez wiadomości służbowych szanujesz życie prywatne pracowników.

zadbaj o zdrowie 

Jeśli chcesz przyczynić się do poprawy zdrowia i samopoczucia swoich pracowników, przed Tobą wiele możliwości. Jedną z nich jest organizowanie wydarzeń sportowych. Maratony, rajdy rowerowe, spływy kajakiem - wszystko to pomaga pracownikom zadbać o zdrowie i wpływa na ogólny stan psychiczny pracownika. Sportową rywalizację warto rozszerzyć także o edukację. Warsztaty odporności na stres, przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu. Niezależnie od organizacji i ilości zadań, posiadanie takiej wiedzy przez pracowników jest bardzo istotne.

integracja w zespole

Nawet kilka godzin wspólnego relaksu i spotkań towarzyskich między członkami zespołu może zdziałać cuda i przekładać się na większe morale i zaangażowanie pracowników. Takie regularne inicjatywy mogą pomóc oderwać się od pracy, a przede wszystkim wzmacniają więzi w zespole. Warto podejmować takie działania nie tylko, gdy osiągnie się postawiony przed zespołem. Wspólna zabawa nie powinna być nagrodą za sukcesy, lecz stałym elementem poprawiającym atmosferę w firmie.

elastyczny czas i praca zdalna

Każdy, kto spędza sporą ilość czasu w drodze do oraz z pracy prawdopodobnie zgodzi się ze stwierdzeniem, że jest to element przyczyniający się do stresu. Aby uniknąć trudów codziennych dojazdów do firmy warto raz na jakiś czas dać pracownikom możliwość wykonywania obowiązków zdalnie. Dobrym rozwiązaniem mogą być także elastyczne godziny pracy. Określając widełki czasowe, w których należy rozpocząć pracę (np. 8-10 rano) pomagasz osiągnąć lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Dla przykładu, młodzi rodzice mogą dzięki odprowadzić swoje dzieci do szkoły, bez obawy, że spóźnią się do pracy.

zadbanie o work-life balance i well being pracowników może wzmocnić wizerunek firmy jako pracodawcy. Pobierając badanie Randstad Employer Brand Research dowiesz się, jakie aspekty świadczą o atrakcyjności firmy jako pracodawcy.

Autor: Marta Lisowska

friends

główne czynniki wpływające na zaangażowanie pracowników.

pobierz
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się