Firma Dr. Schumacher współpracuje z Randstad już od kilku lat. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę przedsiębiorstwo dołączyło do naszego specjalnego programu wsparcia pracowników zza wschodniej granicy. Rozwiązania wprowadzone przez firmę są świetnym przykładem tego, jak działać, aby skutecznie wspierać Ukraińców w ich rozwoju zawodowym i odnajdywaniu się w trudnej rzeczywistości, z którą się mierzą.

Dr. Schumacher to jeden z czołowych zakładów w Europie zajmujący się produkcją środków dezynfekcyjnych, produktów higienicznych, a także produktów do pielęgnacji skóry. W firmie znajdującej się w Lubaniu Ukraińcy są zatrudniani już od czterech lat, głównie jako pakowacze, operatorzy maszyn itp.

oksana2-1

Jednym z pracowników jest pani Oksana z Czernichowa. W 2019 roku dzięki Randstad znalazła pracę właśnie w tej firmie. W momencie wybuchu wojny w Ukrainie, 24 lutego 2022 roku pani Oksana przebywała w ojczyźnie, odwiedzając swoją rodzinę. Rosyjscy żołnierze ostrzelali jej konwój ewakuacyjny, a wcześniej zbombardowali dom. Na szczęście kobiecie udało się wrócić do Polski.

Tuż po rosyjskiej napaści liczba Ukraińców pracujących w przedsiębiorstwie Dr. Schumacher powiększyła się. Na tę chwilę zatrudnionych jest 250 osób zza wschodniej granicy. Oznacza to, że przy ponad 1000 pracowników, obywatele Ukrainy stanowią prawie jedną czwartą. Miesiąc przed wybuchem wojny w firmie Dr. Schumacher przybyło klientów. W związku z tym przedsiębiorstwo od lutego było w stanie dać pracę blisko 200 obywatelom Ukrainy z czego 50 osób stanowili uciekinierzy, którzy byli krewnymi aktualnych pracowników.

W zakładzie wprowadzono rolę koordynatora ds. cudzoziemców, którego jednym z zadań jest pełnienie roli łącznika pomiędzy ukraińskimi pracownikami a firmą. Zajmuje się on m.in. gromadzeniem informacji o potrzebach tej grupy pracowników. Od początku wojny w firmie odbywały się spotkania zespołu kryzysowego, który na bieżąco analizował potrzeby pracowników z Ukrainy oraz ich rodzin. Właśnie w trakcie tych spotkań liderzy firmy ustalali konkretne formy wsparcia dla ukraińskich pracowników Dr. Schumacher. Takie zebrania odbywały się praktycznie codziennie. W firmie pojawiła się też specjalna tablica, na której zatrudnieni mogą zamieszczać informacje o aktualnych potrzebach swoich bliskich. Ponadto na tablicy można też zamieszczać ogłoszenia z deklaracjami o możliwości przyjęcia kogoś pod swój dach.

Jednak na tworzeniu takiej przestrzeni pomoc się nie kończy. Dr. Schumacher wspomaga pracowników z Ukrainy także na inne sposoby. Wspiera m.in. osoby, które wróciły do swojej ojczyzny. Jednym z takich przykładów jest dwójka ochotników służąca w Donbasie. W pierwszej kolejności wspólnie z załogą stworzona została lista potrzebnych rzeczy, a następnie zorganizowano jej dostawę na miejsce. Innym przykładem wsparcia jest także otwarcie specjalnego funduszu, który pokrywa koszty dojazdu na granicę i z powrotem. Warto zaznaczyć, że to nie są małe liczby, zwłaszcza że trasa w jedną stronę liczy ponad 700 kilometrów.

Jednocześnie Dr Schumacher dołączył do zbiórki w serwisie SięPomaga oraz systematycznie służy pomocą w centrum przyjmowania uchodźców w Lubaniu, dostarczając swoje produkty. Poza tym przedsiębiorstwo współpracuje z powiatem lubańskim, angażując się w remont świetlicy środowiskowej. Obiekt zmienia się nie do poznania. Już nie przypomina typowo biurowej przestrzeni, lecz przybiera postać miejsca pobytowego.

Część pracowników zza naszej wschodniej granicy znalazła zatrudnienie w Dr. Schumacher dzięki współpracy z Randstad. Aby wzmocnić swoje działania Dr. Schumacher dołączył do specjalnego programu Randstad, który wspiera Ukraińców. Polega on na pomaganiu firmom w znalezieniu pracowników z Ukrainy. Cały dochód przekazywany jest na wspieranie społeczności. Oprócz tego, dzięki partnerom społecznym Randstad pomaga w zorganizowaniu kwaterunku, a także dziennej opieki nad dziećmi. Ponadto, w ramach działań, Randstad udziela jednorazowego i bezzwrotnego wsparcia finansowego na pokrycie najpilniejszych potrzeb.

subskrybuj bloga

artykuły według tematu

zobacz wszystkie

ostatnie artykuły

autorzy

zobacz więcej