Postępująca cyfryzacja wielu firm sprawia, że widoczny zaczyna być deficyt umiejętności, które mają wspomagać ten proces. Dobrą wiadomością może być jednak optymizm samych pracowników, którzy uważają, że posiadają odpowiedni wachlarz umiejętności, aby iść w zgodzie z nurtem zmian. W Polsce odsetek takich osób wynosi 81% - takie wnioski płyną z najnowszej edycji globalnej odsłony badania Monitor Rynku Pracy, przeprowadzonego w 34 krajach. Pracownicy nieco inaczej spoglądają jednak na przystosowywanie się do zmian przez same przedsiębiorstwa - 61% pracowników wyraziło obawę, co do zdolności swoich pracodawców do pozyskiwania talentów, na które zapotrzebowanie występuje obecnie oraz może wystąpić w przyszłości.

Spółki na całym świecie sygnalizują trudności z rekrutacją osób posiadających chociażby umiejętności informatyczne. Komisja Europejska szacuje, że do 2020 roku, rynek Unii będzie musiał zmierzyć się z zapotrzebowaniem na ok. 756 tys. specjalistów z sektora teleinformatycznego. Dlatego tak istotne jest, by firmy, otwierały się na różne formy współpracy z ludźmi z tego sektora, w tym m.in. na kontraktorów IT. Problem dostrzegają także sami pracownicy. Zgodnie z badaniem Randstad, prawie ¾ polskich ankietowanych (73%) uważa, że firmy powinny inwestować więcej środków w rozwój kompetencji cyfrowych – to o 5% więcej niż średnia dla 34 krajów, biorących udział w badaniu.

jak-radzic-sobie-z-niedoborem-kompetencji-cyfrowych-w-firmie

upewnij się, że jesteś przygotowany na cyfrową transformację

Czy biorąc pod uwagę tempo cyfrowej transformacji uważasz, że Twoja organizacja jest przygotowana na zachodzące zmiany? Bardzo istotne jest upewnienie się, że firma posiada odpowiednio skonstruowany system zarządzania talentami, program szkoleń wewnętrznych czy poleceń. Nawet jeśli uważasz, że w Twojej firmie nie ma obecnie pilnego zapotrzebowania na cyfrowe kompetencje, to warto już teraz stworzyć jasną strategię oraz infrastrukturę, mającą na celu spełnienie oczekiwań pracowników.

Pozyskiwanie osób z pokolenia Z, które dorastają w cyfrowym świecie oraz posiadają świetnie rozwinięte zdolności technologiczne (takie rozwiązania towarzyszą im wszakże od małego), powinno być priorytetem w strategii pozyskiwania talentów. Warto współpracować z uczelniami, które mogą zasilić Twoją firmę absolwentami posiadającymi odpowiednie umiejętności w zakresie inżynierii, projektowania aplikacji, analizy danych lub innych umiejętności STEM (Science, Technology, Engineering, Math). We wspomnianym już globalnym badaniu Monitor Rynku Pracy sprawdziliśmy, jaki odsetek pracowników wybrałby studia związane z technologią cyfrową, jeśli znowu miałby 18 lat. W Polsce odsetek takich osób wyniósł 65% - to kilka procent poniżej średniej dla wszystkich badanych krajów (72%). 

Pobierz najnowszą, 36. edycję krajowego badania Monitor Rynku Pracy i dowiedz się, jak swoją sytuację na rynku pracy postrzegają pracownicy:

pobierz raport

większe środki na technologie

Zdolność firmy do adaptacji do szybko postępujących zmian to punkt wyjścia do zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków do podnoszenia kwalifikacji i przygotowania zatrudnionych na kolejne cyfrowe zmiany. Fakt, że prawie ¾ polskich pracowników uważa, że przedsiębiorstwa powinny inwestować więcej w rozwój cyfrowych kompetencji, może być dowodem na to, że organizacje wciąż nie poświęcają wystarczająco dużo uwagi temu obszarowi. Wychodząc jednak naprzeciw tym potrzebom, możesz poprawić swoją pozycję w branży lub zostawić konkurencję w tyle.

przenoszenie oraz przekwalifikowywanie talentów

Wybitne umiejętności interpersonalne, takie jak empatia, zdolności komunikacyjne, entuzjazm, zdolności przywódcze, zawsze będą stanowiły istotny aspekt funkcjonowania organizacji, nawet jeśli osoby posiadające te cechy nie są doświadczone w obszarze informatycznym. Jeśli za jakiś czas cyfryzacja sprawi, że ich stanowiska zostaną zautomatyzowane, zastąpione przez technologię i sztuczną inteligencję, warto znaleźć takim pracownikom nowe stanowisko w organizacji. Digitalizacja nie zawsze musi prowadzić do redukcji etatów. Warto zastanowić się, w jaki sposób takie talenty mogą przyczyniać się do rozwoju Twojej firmy, spełniając się w innych rolach.

Tagi: przyciąganie talentów, nowoczesne technologie

nasz blog

Tutaj możesz przeczytać między innymi o trendach na rynku pracy, pozyskiwaniu i utrzymaniu talentów oraz uzyskać porady od naszych ekspertów.

subskrybuj

ostatnie artykuły

autorzy

zobacz więcej