Pracodawcy mierzą się dziś z licznymi wyzwaniami, jeśli chodzi o zdobywanie utalentowanych pracowników oraz ich zatrzymanie. Są to m.in. rosnący niedobór wykwalifikowanych pracowników i konkurencyjny rynek pracy; inflacja, która w połączeniu z niedoborami pracowników wpływa na wzrost płac; następstwa COVID-19, które dramatycznie zmieniły oczekiwania pracowników.

Pracodawcy, którzy chcą utrzymać konkurencyjność na dzisiejszym szybko zmieniającym się rynku pracy muszą ustalić pakiet wynagrodzeń, który ma moc przyciągnięcia i zatrzymania utalentowanych pracowników. Jednakże określenie optymalnego wynagrodzenia bez właściwych danych i odpowiedniej wiedzy może być trudne.

W tym właśnie może pomóc Randstad. Od wielu lat pracujemy z klientami nad rozwijaniem efektywnych strategii, takich jak kalkulowanie optymalnego wynagrodzenia w celu ulepszenia procesu rekrutacji i poprawy wskaźników zatrzymania pracowników. Współpracujemy z firmami z całego świata, z wielu różnorodnych branż, również takimi, gdzie zarządza się licznymi grupami pracowników.

Jeśli Twoja firma, jak wiele innych obecnie, zmaga się z przyciągnięciem i zatrzymaniem najbardziej utalentowanych pracowników, albo masz obawy co do przyszłych możliwości Twojej firmy w tym zakresie, zapraszamy do dalszej lektury – dowiesz się więcej o tym, jak partnerstwo z Randstad może Ci pomóc.

trendy w obszarze wynagrodzeń

Przed przystąpieniem do określania widełek płacowych dla każdego stanowiska należy najpierw poznać standardy branży oraz trendy w obszarze wynagrodzeń. Niestety, gromadzenie takiej wiedzy może być trudne, szczególnie na rynku post-pandemicznym. Na szczęście nasze zespoły w Randstad mogą zrobić to za Ciebie.

Każdego roku tworzymy szczegółowe raporty płacowe dla różnych branż i lokacji. Nasze raporty nie tylko zawierają dane, które Twoja firma może wykorzystać jako wartości odniesienia, do porównania obecnych ofert płacowych, ale również przedstawiają szczegółowe informacje na temat nowych trendów oraz zmian w obrębie każdego rynku. Podkreślamy też kluczowe dla każdej branży stanowiska, umiejętności i kwalifikacje, odnotowując istotne zmiany.

Dane te są kluczowe dla ustalania konkurencyjnych pakietów wynagrodzeń oraz sporządzania rocznych raportów płacowych.

Dzięki danym płacowym zespoły Randstad mogą pomóc Ci ustalić optymalne widełki wynagrodzenia. Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednio wprowadzona podwyżka może się zwrócić w formie oszczędności na nadgodzinach, kosztach rekrutacji oraz nadmiernej absencji, jak i w postaci zwiększonej produktywności.

Pobierz nasze case study, aby dowiedzieć się, jak Randstad wspiera swoich klientów.

pakiet wynagrodzeń

wiedza na temat utalentowanych pracowników

Choć wiedza dotycząca branży jest nieodzowna, zrozumienie oczekiwań pracowników jest równie ważne. Bez jasnego rozeznania, czego pracownicy tak naprawdę chcą, trudno może być ustalić odpowiedni pakiet wynagrodzeń, który będzie przyciągał kandydatów na dzisiejszym dynamicznym rynku pracy, oraz pokazywał obecnie zatrudnionym pracownikom, że firma troszczy się o ich potrzeby.

Ten czynnik jest szczególnie istotny na rynku post-pandemicznym. COVID-19 radykalnie zmienił oczekiwania pracowników. Choć wynagrodzenie jest, jak zawsze, czynnikiem numer jeden jeśli chodzi o motywację do zmiany pracy, dzisiejsi pracownicy oczekują więcej. Faktem jest, że płaca to nie wszystko – dzisiejsi pracownicy chcą, by pakiet wynagrodzeń obejmował również prawo do dodatkowych benefitów oraz nagród pozafinansowych, takich jak elastyczne godziny pracy, opcje pracy hybrydowej, lepsze szkolenia oraz możliwości rozwoju zawodowego, a także bezpieczeństwo zatrudnienia.

Skąd to wiemy? Każdego roku Randstad prowadzi globalne badania wśród tysięcy pracowników z wielu różnych branż na 34 rynkach. Badania te dostarczają wiedzy na temat zachowań, oczekiwań i motywacji zatrudnionych na całym świecie. Wiedza ta zawarta jest w naszym corocznym raporcie Randstad Employer Brand Research. Raport krajowy dostępny jest tutaj.

Informacje te są nieocenione przy tworzeniu pakietów wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych, ponieważ pokazują, jakich korzyści od pracodawcy oczekują kandydaci, jak również obecni pracownicy. Twoja firma może również wykorzystać tę wiedzę do stworzenia pakietu benefitów, który spełni oczekiwania Twoich pracowników.

spersonalizowane rozwiązania

Randstad nie funkcjonuje jako dostawca pojedynczej usługi. Współpracujemy z klientami w modelu partnerskim w celu stworzenia spójnego procesu, który nie tylko pozwala osiągnąć lesze wyniki, ale również zapewnia konkretne rezultaty jakich firma potrzebuje. Rozumiemy, że nasi klienci mają różne cele, wyzwania i oczekiwania w zarządzaniu utalentowanymi pracownikami. Dlatego też oferujemy w pełni spersonalizowane rozwiązania w zakresie rekrutacji utalentowanych pracowników, zarządzania kadrami, outsourcingu kadrowo-płacowego i doradztwa z zakresu HR.

Zawsze najpierw poświęcamy odpowiednią ilość czasu, by lepiej zrozumieć unikalne potrzeby każdego klienta, zanim przystąpimy do tworzenia zindywidualizowanej strategii poprawy wyników zatrudniania utalentowanych pracowników i zarządzania nimi. Na przykład w ramach Randstad Inhouse Services przypisany tylko do klienta konsultant pracuje na miejscu przez cały czas. Takie doświadczenie zdobywane osobiście w czasie rzeczywistym pozwala naszym zespołom świadczyć konkretne usługi, których potrzebuje Twoja firma, aby stworzyć spójne strategie poprawiające jej wyniki.

Bliska współpraca, w połączeniu z naszą rozległą wiedzą dotyczącą fluktuacji na rynku pracy oraz wieloletnim doświadczeniem w zakresie rekrutacji utalentowanych pracowników i zarządzania nimi, zapewnia nam wiedzę specjalistyczną, która pozwoli pomóc Twojej firmie ustalić główne strategie zarządzania pracownikami, takie jak właściwy pakiet wynagrodzeń.

 

Pobierz nasze case study, aby dowiedzieć się, jak Randstad może pomóc w ustaleniu właściwego wynagrodzenia oraz w zatrzymaniu pracowników.

pakiet wynagrodzeń

Tagi: benefity, utrzymanie pracowników, wynagrodzenia

subskrybuj bloga

artykuły według tematu

zobacz wszystkie

ostatnie artykuły

autorzy

zobacz więcej