Liderzy stojący na czele poszczególnych zespołów są jednym z najistotniejszych czynników, które mogą wpływać na sukces Twojej spółki. Menedżerowie mogą być zarówno motorem napędowym Twojego przedsiębiorstwa, jak i powodem niskiego zaangażowania pracowników. Ich rola w produktywności zespołu nie powinna być zatem lekceważona. Według McKinsey, jeśli lider zaadaptuje się w swojej nowej roli szanse firmy na osiągnięcie sukcesu znacząco wzrastają, a 9 z 10 zespołów takich przywódców spełni 3-letnie założenia związane z wydajnością i efektywnością pracy.

Co więcej, jak pokazują badania przeprowadzone w 2012 roku przez Uniwersytet Indiany odpowiedni poziom motywacji może sprawić, że najlepsi pracownicy mogą być nawet 4-krotnie bardziej efektywni niż pozostali członkowie zespołu! Jeśli Twoi menedżerowie w odpowiedni sposób zadbają o zaangażowanie takich osób, Twoja firma będzie w stanie prześcignąć konkurencje. Przyciąganie takich menedżerskich perełek nie jest jednak proste i może stanowić pewne wyzwanie. Aby sobie z nim poradzić, powinieneś przedstawić argumenty, dlaczego Twoja firma jest najlepszym miejscem do podjęcia pracy.

przedstaw swoją organizację w dobrym świetle

Aby przyciągnąć więcej wysokiej klasy liderów upewnij się, że są oni świadomi tego, co zyskają dołączając do Twojej firmy. Między innymi dlatego rozpowszechnianie informacji związanych z Twoją marką pracodawcy jest tak istotnym aspektem. Postaraj się pokazać, jak dbasz o rozwój zawodowy swoich pracowników, przedstaw kulturę organizacyjną firmy. To coś, co może Cię wyróżnić spośród innych przedsiębiorstw konkurujących z Tobą o uwagę tych wyjątkowych specjalistów. Nieocenioną rolę w tym procesie może odegrać technologia, na czele z mediami społecznościowymi, która może usprawnić Twoją komunikację z kandydatami. Weź pod uwagę, że 62% kandydatów sprawdza opinie o pracodawcy w mediach społecznościowych zanim wyśle swoje CV. To dla Ciebie sygnał, że warto dbać o to, co mówi się o Twojej firmie na zewnątrz. Nieocenioną rolę w tym procesie mogą odegrać najwięksi ambasadorzy marki – Twoi pracownicy.

jak_skutecznie_przyciagnac_liderow_do_twojej_firmy-1

zatrudniaj innych znakomitych liderów

Utalentowani menedżerowie pragną pracować z osobami podobnymi do siebie, czyli innymi, równie zdolnymi liderami. Zgodnie z raportem Gallup, fakt, że firma zatrudnia utalentowanych pracowników może przekładać się na innych członków zespołu na wszystkich szczeblach, co ma bezpośrednie przełożenie na większe zyski marki. W takich firmach najbardziej wydajne jednostki biznesowe osiągają nawet o 21% większą produktywność, są o 22% bardziej opłacalne, a także mają o 10% wyższe oceny od klientów. Zatrudnianie wysokiej klasy liderów poprawia zatem wydajność pracowników na wszystkich poziomach organizacji.

Spróbuj zachęcić swoich menedżerów do kontaktu z innymi, podobnymi do nich osobami. Darcy Eikenberg, która wspiera rozwój karier zachęca do wysyłania liderów, by przemawiali ‘na lokalnych spotkaniach oraz na konferencjach branżowych, czyli miejscach, w których można spotkać potencjalnych kandydatów'.

daj pracownikom możliwość wyboru swojego przełożonego

Zatrudnienie liderów nie kończy się wraz z nakłonieniem ich do pracy w Twojej organizacji. Pozyskując takie osoby warto upewnić się, że pasują one do pracowników, którym mają przewodzić. Głównym celem menedżera powinna być nie tylko kontrola, ale także motywacja pracowników, tak aby zapewnić większą efektywność zespołu. Mimo iż to nie pracownicy biorą odpowiedzialność za zatrudnianie liderów, warto dać im możliwość wypowiedzenia się w kwestii wyboru osoby, z którą będą pracować. Możesz tego dokonać na wiele sposobów, np. zbierając listę potencjalnych pytań, czy poproszenie o wskazanie przedstawiciela, który będzie reprezentować zespół w tym procesie. Drugi wariant może nieść za sobą ogromną korzyść – w ten sposób pokazujesz, jak bardzo liczysz się ze zdaniem swoich pracowników, doceniasz ich rolę w Twojej organizacji, co może przybliżyć ich do osiągnięcia spełnienia zawodowego i zwiększa ich poziom zaangażowania.

Chcesz dowiedzieć się, co jeszcze możesz zrobić, by zwiększyć swoje szanse na skuteczną rekrutację? Pobierz nasz poradnik:

poradnik_skutecznej_rekrutacji

Tagi: przyciąganie talentów, kreatywna rekrutacja, HR

nasz blog

Tutaj możesz przeczytać między innymi o trendach na rynku pracy, pozyskiwaniu i utrzymaniu talentów oraz uzyskać porady od naszych ekspertów.

subskrybuj

ostatnie artykuły

autorzy

zobacz więcej