Mniej boimy się utraty zatrudnienia i coraz lepiej postrzegamy również swoje szanse na znalezienie nowej pracy. Wyniki najnowszej, 41. edycji badania Monitor Rynku Pracy dają pewne powody do optymizmu, choć oczywiście jest za wcześnie, by stwierdzić, że sytuacja na rynku pracy wraca do czasów sprzed pandemii COVID-19.

mniej obaw, większy optymizm
mniej obaw, większy optymizm

jak oceniamy ryzyko utratę zatrudnienia?

W pierwszym kwartale bieżącego roku, gdy COVID-19 dotarł do Polski, znacznie wzrosło ryzyko utraty pracy - jako wysokie oceniało je wówczas 20% badanych. Pół roku później wróciło ono do poziomu sprzed pandemii i dziś tylko 10% pracowników ocenia ryzyko utraty zatrudnienia jako duże. Najmniejsze obawy towarzyszą kadrze kierowniczej średniego szczebla i inżynierom oraz osobom z wykształceniem podstawowym i zawodowym (po 6%). Największe z kolei pracownikom z branży finansowej i ubezpieczeniowej (19%), telekomunikacji i IT (15%) oraz hotelarstwa i gastronomii (15%).

W coraz jaśniejszych barwach postrzegamy również szansę na znalezienie nowego zatrudnienia - 84% badanych twierdzi, że w ciągu 6 miesięcy jest w stanie znaleźć jakąkolwiek pracę (to więcej o 4 p.p. niż w poprzedniej edycji), a 62% uważa, że będzie ona tak samo dobra lub lepsza niż poprzednia (wzrost o 9 p.p.). I znów, także w tym wypadku, to inżynierowie najczęściej uważają, że nie będą mieć problemów ze znalezieniem jakiegokolwiek lub lepszego zatrudnienia (odpowiednio 94% i 72%).

wypowiedzenie umowy a wsparcie od pracodawcy 

Mimo pewnych symptomów poprawy sytuacji pracowników na rynku pracy, 26% spośród osób, które zmieniły w ostatnim półroczu miejsce zatrudnienia, zrobiło to, bo pracodawca wypowiedział im umowę. Oczywiście takie sytuacje mają miejsce niezależnie od otoczenia, w którym funkcjonujemy. Jednak sposób, w który organizacje rozstają się ze swoimi podwładnymi może się różnić. 

Udzielając osobom wychodzącym z organizacji wsparcia, firma zyskuje ambasadorów marki i wzmacnia swój wizerunek jako pracodawcy. Pokazujesz, że decyzje biznesowe to jedno, a zachowania podejmowane wobec pracowników to coś zupełnie innego. Niestety, tylko 12% spośród osób, które straciły pracę otrzymało od swojego pracodawcy propozycję wsparcia. 

pobierz pełne wyniki badania i dowiedz się więcej, jak pracownicy postrzegają swoją sytuację na rynku pracy:  

 

pobierz raport
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

human forward.

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się