Sektor IT jako jeden z nielicznych nie ucierpiał aż tak mocno w wyniku pandemii koronawirusa. Co zatem przyczyniło się do tak dobrej kondycji akurat tej branży? Koronawirus znacznie przyspieszył rewolucję cyfrową, o której mówiło się od dawna. Czas lockdownu sprawił, że częściej korzystaliśmy z technologii, internetu, komputerów i smartfonów. Dla wielu firm koniecznością było przejście na pracę zdalną. To tutaj ujawniła się przewaga branży technologicznej. Podczas gdy wiele biznesów odczuło trudności organizacyjne związane z pracą wszystkich pracowników na home office, dla firm IT nie stanowiło to większej trudności. Obok nieruchomości i usług dla biznesu, branża ta była jedną z niewielu, która z oddelegowaniem pracowników i do pracy z domu poradziła sobie najlepiej.

co się zmieniło na rynku?

Niemal połowa z publikowanych ofert pracy z obszaru IT skierowana jest bezpośrednio do  programistów. Najbardziej pożądana jest znajomość programów .Net, .ASP.NET, Java, PHP, Python, Magento, C++ oraz technologii mobilnych Android, iOS. Zainteresowanie programistami, testerami i administratorami wynika z faktu, że stanowiska te stanowią trzon każdego zespołu rozwijającego i utrzymującego aplikacje. Do tego dochodzi fakt, że Polska stała się zagłębiem programistycznym dla korporacji międzynarodowych.

post-pandemiczne zmiany w branży it
post-pandemiczne zmiany w branży it

Kolejnym zauważalnym trendem jest wzrost zapotrzebowania na specjalistów od bezpieczeństwa i zabezpieczeń w sieci. To kolejny widoczny kierunek rozwoju technologii IT, zmierzający do maksymalnego zabezpieczenia danych - szczególnie teraz w dobie urządzeń mobilnych oraz zdalnego dostępu do danych i usług. Obecnie najczęściej poszukiwane są osoby posiadające doświadczenie w poszczególnych obszarach security: od nadawania uprawnień, po zarządzenie ryzykiem i działaniami zapobiegającymi cyberprzestępczości. Wzrost zapotrzebowania utrzymuje się również w usługach „cloud” czyli popularnej chmurze. Do najczęściej poszukiwanych stanowisk należą: Cloud Engineer, Cloud Architect, Cloud Security Engineer czy Cloud Network Engineer. Obserwowany jest też popyt na doświadczonych kandydatów z obszaru DevOps ze znajomością rozwiązań chmurowych Azure lub AWS (Amazon Web Services). 

benefity, które przyciągną najlepszych kandydatów

Możliwość pracy zdalnej jest jednym z elementów, który przyciąga kandydatów do pracy, dlatego pracodawcy oferują go jako benefit w procesie rekrutacji. Samo umieszczenie takiej informacji w ogłoszeniu powoduje większą liczbę nadesłanych CV. Programistów pracujących zdalnie rozlicza się z efektów po wcześniejszej adaptacji. Jednym z najpopularniejszych modeli pracy jest wdrożenie pracownika w biurze (przez okres 1 – 3 miesięcy), a następnie, po zdobyciu wzajemnego zaufania, pracownik ma możliwość pracy zdalnej w pełnym wymiarze. 

Pozostałymi czynnikami, które przyciągną kandydatów są m.in. stabilność zatrudnienia, wysokość wynagrodzenia oraz zapewnienie, że pracodawca dba o bezpieczeństwo pracowników. Na drugi plan zeszły natomiast benefity związane z czasem wolnym i rozrywką, które były atrakcyjne przed pandemią np. owocowe czwartki, piłkarzyki, strefy chillout’u, wyjścia integracyjne, czy imprezy firmowe. Kandydaci poszukujący pracy coraz uważniej przyglądają się firmom i ich działaniom, także temu, w jaki sposób żegnają się z pracownikami. Chodzi między innymi o to, czy są oni odpowiednio wcześnie informowani o zwolnieniu, w jakiej formie (ustnie czy mailowo) oraz na to, czy firma prowadzi dla nich programy outplacementowe.

Kolejnym benefitem, który zyskał na popularności w ostatnim czasie, jest brak umowy na okres próbny. Często sami kandydaci pytają o to już na początkowym etapie rekrutacji. Pracodawcy natomiast, chcąc zatrzymać pracowników zatrudnionych na podstawie umowy B2B, coraz częściej oferują benefity w postaci dodatkowych dni wolnych, gwarancji możliwości pracy zdalnej, czy wyposażenia domowego biura. 

O atrakcyjności oferty pracodawcy świadczą także inne elementy kształtujące środowisko zatrudnienia. Kandydaci poszukujący pracy w branży IT zwracają również uwagę na świadczenia związane z rozwojem zawodowym – szkolenia technologiczne, udział w konferencjach branżowych, a także dofinasowanie egzaminów umożliwiających uzyskanie certyfikatów. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę, jak ważne w środowisku profesjonalistów IT są wysokie i aktualne kompetencje specjalistyczne. Równie ciekawym i charakterystycznym dla branży IT zjawiskiem jest stosowanie przez firmy polityki „Bring Your Own Device” - BYOD, która umożliwia pracownikom korzystanie w miejscu pracy i na potrzeby pracy z własnych urządzeń mobilnych – w nagrodę otrzymują dofinansowanie np. do dodatkowej karty sim. 

jak może wyglądać przyszłość sektora IT?

W wyniku COVID-19 i zmian zachodzących w wielu firmach, na rynku pracy pojawiło się wielu wykwalifikowanych specjalistów i menedżerów IT, których do tej pory trudno było pozyskać, a którzy w chwili obecnej poszukują pracy. Coraz więcej specjalistów IT chce zawierać umowy o pracę. Związane jest to ze stabilnością zatrudnienia, na którą coraz częściej zwracają uwagę kandydaci. W wielu firmach odłożono w czasie inwestycje w obszarze uruchamiania nowych i rozbudowy istniejących centrów R&D, które były zaplanowane na 2020 i 2021 rok.

Jeśli chodzi o wzrost wynagrodzeń to wyniósł od 3 do 8 procent. Dla programistów Full Stack czy Front-End ze znajomością takich frameworków jak React, Angular, Vue.js podwyżki były nawet wyższe. Spore wzrosty odnotowano też wśród specjalistów DevOps, ekspertów technologii chmurowych, data science i data engineering. Również wynagrodzenia tzw. midów, czyli specjalistów z 2-4-letnim doświadczeniem. Pandemia przyniosła wzrost ich wynagrodzeń, nawet o kilkanaście procent.

Pozytywnym zjawiskiem po zakończeniu pandemii może być podniesienie jakości usług w branży IT, dzięki nowej, zdrowej konkurencyjności i podwyższonym wymaganiom klientów. Programiści, którzy na czas kryzysu szybko przebranżowili się i odkryli w sobie talenty do tworzenia aplikacji medycznych, handlowych czy e-learningowych, a do tego dobrze zarządzają własnymi finansami zgromadzili środki do dalszych inwestycji. Ci, którzy mądrze je wykorzystają, stworzą w przyszłości nowe miejsca pracy oraz konkurencyjne rozwiązania.

Szukasz specjalistów z branży IT? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc w rekrutacji pracowników.

dowiedz się więcej
o autorze
Karolina Lipska
Karolina Lipska

Karolina Lipska

senior it recruitment consultant w randstad polska

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się