Rynek pracy podlega dynamicznym przeobrażeniom. Jeszcze niedawno mówiliśmy o rynku pracownika, teraz przekształca się on w rynek pracodawcy. W efekcie oczekiwania firm względem kandydatów rosną, a rekruterzy baczniej przyglądają się CV. Przedsiębiorstwa preferują osoby z większym doświadczeniem, znajomością kilku języków. Chętniej zatrudniają również byłych pracowników konkurencji.

Tymczasem jeszcze kilka miesięcy temu oczekiwania pracodawców nie były aż tak wygórowane. Firmy chętniej zatrudniały osoby spoza branży – szkoliły je, przygotowywały do objęcia stanowiska oraz poświęcały więcej czasu na wdrożenie. Teraz wymagają od kandydatów bardzo dobrego przygotowania. W przypadku handlowców jednak, zmiany na rynku pracy nie sprawiły, że dużo łatwiej pozyskać odpowiednią osobę do działu sprzedaży. Jak wygląda ich rekrutacja w dobie niepewności rynkowej?

rekrutacja handlowców w dobie niepewności rynkowej
rekrutacja handlowców w dobie niepewności rynkowej

szukasz rozwiązań, które ułatwią Ci funkcjonowanie w nowej normalności? Porozmawiaj o tym z naszymi ekspertami:

porozmawiaj z naszymi ekspertami

najlepsi handlowcy odchodzą jako ostatni

W trudnych czasach dobrzy handlowcy są dla firm na wagę złota. Utrzymanie wysokiej sprzedaży daje firmie „oddech”. To dlatego jeśli w przedsiębiorstwie zachodzi konieczność redukcji etatów, pracodawcy w ostatniej kolejności rezygnują z dobrych handlowców. Są bowiem perełkami, które w trudnych czasach przynoszą organizacji zyski. W samych działach sprzedaży, gdy dochodzi do cięć etatów, to w pierwszej kolejności dotyczy to osób nierealizujących planów i tych z krótkim stażem. 

Oczywiście nie oznacza to, że fachowców w ogóle nie ma na rynku pracy. Pamiętajmy, że dobrzy handlowcy także tracą pracę - niezależnie od sytuacji gospodarczej. Zawsze część firm się zamyka, a specjaliści od sprzedaży wracają na rynek. Jest jednak jedno „ale”.

ale … najlepsi handlowcy łatwo znajdą pracę

Najlepsi handlowcy są krótko dostępni na rynku pracy i szybko znajdują zatrudnienie. Najczęściej są to osoby, które mają rozbudowaną sieć kontaktów oraz referencje. Ich sukcesy, wiedza i doświadczenie sprawiają, że są dobrze rozpoznawalnymi specjalistami w swojej branży.

Dla takiej osoby zawsze znajdzie się miejsce, niezależnie od sytuacji panującej na rynku pracy. Nawet dziś wiele firm podpisze się pod tym stwierdzeniem obiema rękami. Pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę, że tworzenie miejsc pracy dla najlepszych handlowców to inwestycja, która szybko się zwróci, przynosząc wymierne korzyści finansowe w relatywnie krótkim czasie.

W wielu organizacjach polityka zatrudnienia kształtuje się następująco: jeśli liczba zamówień spada, rośnie liczba wakatów dla handlowców. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to swego rodzaju paradoksem, jest przemyślaną strategią. W czasach prosperity, gdy zamówienia zdają się same napływać, handlowcy nie są aż tak potrzebni, jak w czasach przestojów. Firmy stawiają wówczas na handlowców, którzy pozyskują nowe zamówienia i tym samym maksymalizują zyski, a także kupców, których zadaniem jest redukcja kosztów.

Obecna sytuacja na rynku pracy sprawia, że firmy mają pozory obfitości kandydatów. Zwiększają więc wymagania. Tymczasem kandydaci nie zawsze są idealni wpasowani w profil, którego poszukuje przedsiębiorstwo. Jeszcze do niedawna nie stanowiłoby to większego problemu. Pracodawca poświęciłby po prostu więcej czasu na wdrożenie nowego członka załogi. Teraz nie jest to tak oczywiste. Jak więc przeprowadzać rekrutację, by była skuteczna i zatrudnić fachowców?

co możesz zatem zrobić, by wyłapać najlepszych?

Nadal liczy się czas i decyzyjność. Rekrutacja powinna być przeprowadzana w sposób płynny i sprawny, przy wykorzystaniu narzędzi online. Żeby przyciągnąć najlepszych handlowców, pokaż im, jaka jest Twoja przewaga nad konkurencją. Stawiaj realne oczekiwania, a przede wszystkim… odpowiedz sobie na pytania z tego artykułu.

Co ważne, nie zwlekaj z podjęciem decyzji. Jeśli kandydat spełnia Twoje wymagania, poinformuj go o tym. W obecnej sytuacji firmy często nie wiedzą, od kiedy mogą zatrudnić pracownika. To efekt niestabilności, z jaką mamy teraz do czynienia. Zawsze jednak warto postawić sprawę jasno. Poinformuj kandydata o tym, że nie jesteś w stanie precyzyjnie określić momentu rozpoczęcia współpracy. Jeśli jednak znalazłeś odpowiedniego specjalistę, nie zwlekaj i podpisz z nim umowę, w której zostanie zawarty przewidywany termin zatrudnienia. Dzięki gwarancji pracy zaprzestanie dalszych poszukiwań.

Przeglądając napływające CV, bacznie przyjrzyj się tym, które odrzuciłeś. Zastanów się, co się zmieniło, że jeszcze parę miesięcy temu zatrudniłbyś tę osobę, a teraz z niej rezygnujesz. Czy faktycznie potrzebujesz kogoś 1:1 z branży?

Na koniec należy jeszcze raz podkreślić: to nie jest tak, że obecnie na rynku są handlowcy o mniejszych kompetencjach. Wygórowane oczekiwania często sprawiają, że przedsiębiorcy nie są w stanie dostrzec potencjału drzemiącego w kandydatach. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza teraz.

o autorze
Alicja Kozłowska
Alicja Kozłowska

Alicja Kozłowska

konsultant professionals

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się