Proces rekrutacji kandydatów blue collar do organizacji wymaga dziś zdecydowanie szerszego spojrzenia. Czasy rekrutacji opartej na publikacji ogłoszenia jako jedynej ścieżki dotarcia do kandydata są już dawno za nami. Najbardziej pożądani pracownicy nie szukają aktywnie pracy. To pracodawcy oraz agencje zatrudnienia przejmują inicjatywę. W obecnej sytuacji tym, co może pomóc w pozyskaniu i skutecznym zatrzymaniu pracowników blue collars w organizacjach jest skupienie się na kandydatach i budowanie bazy wyróżniających się talentów: kompetencjami, doświadczeniem, czy specjalistycznymi uprawnieniami.

jak pozyskać pracownika na stałe? baza kandydatów, budowanie relacji, rekomendacje

Rekrutacje stałe pracowników blue collar to rosnący trend, który obserwujemy na rynku pracy. Na kwestię zainteresowania pracownika, a także docelowo jego przywiązania do organizacji ma szereg czynników: kształt oferty, atmosfera, pakiet benefitów i oczywiście perspektywy rozwojowe. W sytuacji rosnących potrzeb w zakresie zatrudnienia, szczególnie dla stanowisk cieszących się dużą popularnością na lokalnym rynku, pracodawca powinien cały czas na bieżąco śledzić atrakcyjność swojej oferty we wszystkich wskazanych powyżej obszarach. W dzisiejszych czasach zaoferowanie kandydatowi stałej umowy nie wystarczy, jeżeli zależy nam na kompetentnym i doświadczonym pracowniku, który pozostanie w firmie na dłużej. Co jest zatem w Randstad ważne w kontekście skuteczności realizacji procesów rekrutacyjnych dla stanowiska blue collar?

Przede wszystkim nasi rekruterzy pracują na bazach kandydatów, którzy posiadają kompetencje i kwalifikacje do wykonywania konkretnej pracy, np. są specjalistami w zakresie utrzymania ruchu bądź gospodarki magazynowej. Poprzez regularny kontakt budują relacje, zbierają rekomendacje od tych osób na temat innych kandydatów. Networking jest już na stałe wpisany w wiele aspektów naszego życia. Z jego siły także korzystamy w procesach rekrutacyjnych na różnych szczeblach stanowisk i w obszarze różnych branż.

Szukasz pracownika blue collar na stałe do swojego zespołu? Skontaktuj się z nami.

rekrutacje stałe w blue collars a wyzwania rynkowe
rekrutacje stałe w blue collars a wyzwania rynkowe

rekruter jak doradca zawodowy

Rekruterzy współpracując w ten sposób ściśle z kandydatami, mogą skutecznie realizować projekty rekrutacyjne dla klientów. Taki sposób działania przynosi korzyści także kandydatom. Znając rynek, zapotrzebowanie na konkretne umiejętności, realizując projekty dla różnych firm, rekruterzy stają się dla kandydatów i pracowników doradcami zawodowymi. 

Może się wydawać, że doradztwo zawodowe funkcjonuje w przypadku stanowisk white collar. Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie i specyfikę pracy rekruterów Randstad, którzy poszukują kandydatów na stanowiska fizyczne zarówno w pracy tymczasowej, jak i stałej, takie doradztwo zawodowe przynosi wymierne rezultaty także w przypadku stanowisk blue collar.

Poprzez bieżący kontakt z kandydatami  z bazy, rekruterzy znają predyspozycje poszczególnych osób, ponadto dysponują wiedzą na temat rynku pracy i doradzają poszerzenie kwalifikacji w konkretnych kierunkach, czy zdobycie konkretnych kompetencji, które przydadzą się w budowaniu ścieżki rozwoju zawodowego.

zatrzymanie pracowników blue collar: reskilling i upskilling w branżach produkcyjnych

Świat dynamicznie się rozwija, technologia i digitalizacja procesów wpływa na nasze życie i pracę. Rozwój nie omija także pracowników, którzy stale nabywają nowych umiejętności, a czasem przekwalifikują, bo wymaga tego sytuacja. Aby reskilling czy upskilling przebiegał sprawnie i skutecznie, potrzebna jest znajomość lokalnego rynku pracy, tego, w jaki sposób się zmienia. Pomaga też wiedza i doświadczenie w obszarze HR oraz współpraca z różnego rodzaju klientami. Zewnętrzny partner HR, taki jak Randstad oferuje szersze spojrzenie na panującą sytuację, ponieważ dysponuje wiedzą i doświadczeniem z różnych obszarów rynku pracy, zna trendy panujące zarówno w pracy stałej, jak i tymczasowej. 

W naszej codziennej pracy często doradzamy kandydatom, informując ich o dostępnych na rynku szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe. Niektóre szkolenia czy kursy mogą znacznie podnieść kwalifikacje pracowników obszaru blue collar i dać szansę na kolejny krok w ramach rozwoju w danej organizacji, a także w obszarze swojej indywidualnej ścieżki zawodowej. 

Część pracodawców idzie o krok dalej. Za przykład mogą posłużyć nasi klienci z branży automotive, którzy bardzo często podejmują współpracę z pobliskimi szkołami czy uczelniami. Przedstawiciele firm regularnie odwiedzają te miejsca, by opowiedzieć o pracy w przedsiębiorstwie. Zdobywają uwagę uczniów, którzy są tuż przed albo właśnie podejmują decyzje o swojej przyszłości zawodowej. Oferują jednocześnie praktyczne doradztwo, tak by pomóc młodym ludziom podjąć najważniejszą decyzję w sprawie swojej kariery zawodowej i tym samym zaraz po zakończeniu nauki znaleźć dobrą i satysfakcjonującą pracę. 

Bazując na moim doświadczeniu i tym, w którą stronę rozwija się rynek pracy, szersze  wykraczające w przyszłość spojrzenie na możliwości wzmacniania i pozyskiwania kompetencji w obszarze blue collar jest dziś niezbędnym kierunkiem w zakresie planowania i organizacji zasobów w firmie.

współpraca z doświadczonym partnerem

Jedną z możliwości poradzenia sobie z deficytem kompetencji i poszukiwaniem stałych pracowników fizycznych jest współpraca z agencją zatrudnienia. W Randstad na co dzień realizujemy rekrutacje stałe pracowników blue collar.

Zaletą korzystania ze wsparcia Randstad jest pełna obsługa obszaru HR. Rolą Randstad jest łączenie interesów pracodawców i pracowników. Realizujemy projekty rekrutacyjne w firmach z różnych branż, w przypadku rekrutacji blue collars są to zarówno rekrutacje tymczasowe, jak i stałe. Świadczymy usługi w całej Polsce, dzięki pokaźnej siatce biur (czterdzieści w Polsce), możemy wspierać firmy, które decydują się na rozwój swojej działalności w różnych rejonach Polski. 

Inwestycje typu greenfield są przykładem, kiedy zewnętrzne wsparcie w obszarze HR jest bardzo przydatne. Wsparcie jest kompleksowe - dotyczy kwestii doradztwa w zakresie atrakcyjności oferty firmy w kontekście specyfiki lokalnego rynku pracy po realne zlecenie  procesów rekrutacyjnych zewnętrznemu partnerowi takiemu jak Randstad.

przyszłość rynku pracy

Tym, z czym wiele firm będzie mierzyć w przyszłości (albo już się mierzy) będzie deficyt kompetencji. W Randstad idziemy z duchem czasu. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo pracę ułatwia technologia. Korzystamy z niej, gdzie tylko jest to możliwe, ale nie zapominamy o budowaniu relacji, bo w centrum naszych działań zawsze jest człowiek. Tylko takie podejście pozwoli sprostać wyzwaniu, jakim jest deficyt kompetencji w branży produkcyjnej, logistycznej i automotive.

Szukasz pracownika blue collar na stałe do swojego zespołu? Skontaktuj się z nami.

o autorze
Anna Kaczor
Anna Kaczor

Anna Kaczor

senior branch manager w randstad polska

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się