Przemiany technologiczne w ostatnich latach bardzo przyspieszyły, czego niekwestionowanym beneficjentem stała się branża elektroniczna i elektrotechniczna. Wyniki najnowszego badania Randstad Employer Brand Research pokazują, że doceniają to również pracownicy. Branża elektrotechniczna i elektroniczna wyraźnie zyskała w oczach respondentów i obecnie jest uznawana za jedno z najlepszych miejsc do pracy po sektorach medycznym i AGD. Niemal co drugi ankietowany ceni tę branżę za dobrą sytuację finansową firm, świetną reputację i stabilność zatrudnienia.

konkurencja o pracowników

Innowacyjne inwestycje pomagają też firmom z sektora w uporaniu się z tym, co do tej pory było jednym z większych wyzwań – niską świadomością. W konkurencji o pracowników przedsiębiorstwa branży przegrywały z bardziej rozpoznawalnymi sektorami. Dzięki rozwojowi zielonej energii czy elektromobilności to się zmienia a branża ta staje się coraz bardziej cenionym miejscem do pracy.

Firmy z sektora zazwyczaj konkurują o osoby z wyższym wykształceniem – specjalistów i inżynierów – oraz absolwentów techników z doświadczeniem i wysokimi kompetencjami. Wykwalifikowana kadra jest się więc jednym z najważniejszych argumentów w rozmowach o lokowaniu inwestycji w regionie oraz warunkiem koniecznym rozwoju rynkowego. Dlatego, jak podkreślają eksperci rynku pracy i współtwórcy raportu "Focus on Electronics Sector in Pomerania", specyfika branżowa powoduje, że firmy z sektora elektronicznego i elektrotechnicznego poszukują pracowników o konkretnych kwalifikacjach, ale też zapewniają wsparcie w rozwoju kompetencji. Z powodu konkurencji o pracowników i kosztów generowanych przez rotację, utrzymywanie pracowników o właściwych kwalifikacjach jest tak samo ważne, jak ich pozyskiwanie.

rozwój zawodowy w branży elektronicznej i elektrotechnicznej
rozwój zawodowy w branży elektronicznej i elektrotechnicznej

rozwój zawodowy w branży

Gwałtowny i nieprzerwany rozwój technologii stoi za dobrą kondycją firm z tego sektora i składa się na ogromne perspektywy rysujące się przed zatrudnianymi tam pracownikami. Z punktu widzenia zatrudnionych, ważne jest nie tylko wysokie wynagrodzenie, ale także możliwości rozwoju w ramach organizacji. Wyniki Monitora Rynku Pracy pokazują wyraźnie, że perspektywy rozwoju zawodowego lub ich brak często przesądzają o tym, czy pracownicy odchodzą z firmy do innych przedsiębiorstw, które są w stanie te ambicje zaspokoić. Choć średnio w ciągu sześciu miesięcy miejsce pracy zmienia dwóch na pięciu pracowników, to w przypadku inżynierów i specjalistów odsetek ten sięga ponad 40 proc. a mistrzów i brygadzistów – ponad jednej czwartej.

Ja wskazują wyniki, własna satysfakcja jest najczęstszym powodem, dla którego chcą oni rozwijać się zawodowo. Wśród motywacji często wymieniana jest również szansa na lepsze wynagrodzenie i możliwość utrzymania pracy w dłuższej perspektywie. Większość respondentów przez rozwój zawodowy rozumie wykonywanie nowych zadań i otrzymywanie nowych obowiązków i oczekuje docenienia ze strony przełożonych. Istotna część oczekuje udziału w kursach i szkoleniach a także chce zdobywać certyfikaty i uprawnienia, które przydadzą się w przyszłości.

odpowiadanie na oczekiwania kandydatów

Wysokie zapotrzebowanie na pracowników o odpowiednich kwalifikacjach powoduje, że firmy chcące pozyskać talenty muszą na odpowiadać na oczekiwania kandydatów. Przedsiębiorstwa z branży elektronicznej i elektrotechnicznej posiadają zazwyczaj jako określone procesy i opracowane ścieżki umożliwiające pracownikom przekwalifikowanie się i doskonalenie umiejętności. Zyskują na tym nie tylko zatrudnieni, ale też pracodawcy, którzy dzięki temu dbają o kompetencje potrzebne organizacji do rozwoju i ekspansji. Jest to też bardzo istotny element employer brandingu – dzięki temu firmy zdobywają rozgłos jako pracodawcy, u których zwyczajnie warto pracować, dzięki czemu łatwiej jej pozyskać odpowiednie talenty.

Ma to szczególne znaczenie w takich miejscach jak na Pomorzu, gdzie zapotrzebowanie na pracowników o wysokich kwalifikacjach jest duże. Audyty kompetencji, badania ankietowe czy nawet rozmowy z pracownikami pozwalają na diagnozę niedoborów kompetencyjnych i zmotywowanie pracowników do pozyskania nowych potrzebnych umiejętności. Pomaga to planować ścieżki kształcenia tak, aby odpowiadały one zarówno potrzebom organizacji jak i ambicjom pracowników.

Dzięki temu też branża elektroniczna i elektrotechniczna rozwijają się bardzo dynamicznie. W raporcie "Focus on Electronics Sector in Pomerania" swoimi doświadczeniami podzieliły się przedsiębiorstwa, które już podjęły decyzję o lokowaniu inwestycji na Pomorzu.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem, ponieważ opiera się ona na realnym doświadczeniu i może być drogowskazem dla tych przedsiębiorstw, które zastanawiają się nad poczynieniem inwestycji w regionie.

pobierz raport
o autorze
Natalia Strojczyk-Zawadzka
Natalia Strojczyk-Zawadzka

Natalia Strojczyk-Zawadzka

branch manager i project manager w randstad polska

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się