Czasami może się wydawać, że świat nigdy nie zmieniał się tak szybko. Praktycznie każdy tydzień przynosi kolejną nowinkę technologiczną, aplikację czy rozwiązanie, które sprawia, że to, co jeszcze wczoraj wydawało się naturalne, dziś jest przestarzałe. Warto, by firma była przygotowana na te zmiany.

W najpowszechniejszym modelu funkcjonowania, firmy dostrzegając zmiany zachodzące w swojej branży rekrutowałyby nowych specjalistów, posiadających umiejętności potrzebne do zadbania o nowo powstające obszary. Dziś jednak w coraz większej liczbie sektorów stanowi to spore wyzwanie. Rozwój technologii postępuje tak szybko, że utrzymanie tego podejścia oznaczałoby ciągłą rekrutację, co byłoby trudne do realizacji i zwyczajnie nieopłacalne.

Co zatem mogą zrobić firmy, by w czasie szybkich zmian, utrzymać swoją pozycję? Na popularności zyskują takie rozwiązania jak: skilling, reskilling i upskilling. Ciężko znaleźć ich odpowiedniki w języku polskim. Wszystkie one dotyczą jednak rozwoju pracowników, choć zakres każdego z nich jest nieco inny.

Aby dowiedzieć się więcej na temat podnoszenia kompetencji, pobierz nasz krótki przewodnik albo skontaktuj się z nami, aby przedyskutować w jaki sposób możemy wesprzeć Twoje potrzeby.

pobieram

Podejmując któreś z tych działań, będziesz zarówno inwestował w rozwój swoich pracowników, jak i przygotujesz firmę do zachodzących zmian, bez konieczności zatrudniania kolejnych specjalistów. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do wyzwań, które czekają na Twoją firmę w przyszłości.

skilling - kształcenie nowych umiejętności 

Na całym świecie przedsiębiorstwa mierzą się z problemem niedoboru umiejętności, zwłaszcza cyfrowych, który często spowodowany jest brakiem odpowiednich specjalistów na rynku. Szacuje się, że w 2020 roku tylko we Francji niedobór pracowników w IT i branży elektronicznej wyniesie 80 000 osób. Z kolei w USA brakować będzie 250 000 specjalistów z zakresu analityki danych. W Wielkiej Brytanii natomiast prawie co czwarta osoba nie posiada podstawowych kompetencji cyfrowych - a dziś są one potrzebne w około 90% wszystkich nowo powstających zawodów.

Jednym z rozwiązań, które mogą pomóc firmie poradzić sobie z niedoborem kompetencji wśród personelu jest przeszkolenie ich w tych brakujących obszarach. W ten sposób unikasz prowadzenia rekrutacji na stanowiska, na które dotychczas nie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

Wymaga to jednak od Ciebie zmiany podejścia, jeśli chodzi o rekrutacje pracowników. W większym stopniu powinieneś skupić się na pozyskiwaniu osób, które wykazują dużą motywację do nauki, są entuzjastycznie nastawione do zdobywania nowych umiejętności, niekoniecznie powiązanych z ich dotychczasowymi obowiązkami. Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że liczba talentów na rynku będzie się kurczyć, takie podejście może okazać się najwłaściwszym rozwiązaniem.

134.jpg
134.jpg

reskilling - przebranżowienie

Wraz z rozwojem technologii zmienia się także świat pracy. To z kolei sprawia, że niektóre profesje szybko stają się mniej istotne, podczas gdy znaczenie innych intensywnie rośnie. Aby dostrzec tę sinusoidę wystarczy, że przyjrzymy się gwałtownemu rozwojowi kryptowalut oraz zawodom z nimi powiązanymi. Niektóre z nich już przechodzą do historii. Firmy będą konkurować ze sobą o zatrudnienie ludzi do pracy nad technologiami, które dopiero zyskały - albo wkrótce zaczną zyskiwać - na znaczeniu.

Jeśli w swojej firmie posiadasz utalentowane osoby, ale obszar, w którym działają traci na znaczeniu, nie powinieneś biernie się temu przyglądać, a następnie zatrudniać kogoś innego. Zamiast tego, dużo lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w tych utalentowanych pracowników, którzy już są w Twojej organizacji i rozwinięcie ich kompetencji w powiązanych obszarach, które zyskują na znaczeniu.

Zostańmy przez chwilę przy przykładzie kryptowalut. Wydaje się, że obszar ten traci na znaczeniu. Co innego blockchain - technologia ściśle powiązana z kryptowalutami, która jest na fali. Specjaliści, którzy ostatnie lata poświęcili pracy przy kryptowalutach mogą z łatwością przystosować się do pracy przy nowszych, pochodnych rozwiązaniach, co tylko wzmocni pozycję firmy.

upskilling - podnoszenie kwalifikacji

Kolejnym rozwiązaniem, które firmy mogą zastosować jest upskilling. W odróżnieniu od reskillingu, rozwój pracowników nie wiąże się tu ze zmianą przez nich profesji. To rozwój pracowników w ramach tego samego stanowiska, zdobywanie umiejętności, certyfikatów, pozwalających poszerzać swoją wiedzę i budować eksperckość w tym konkretnym obszarze, dziedzinie, w której się specjalizują.

Autor: Marcin Sieńczyk

Aby dowiedzieć się więcej na temat podnoszenia kompetencji, pobierz nasz krótki przewodnik i poznaj 5 strategii na podniesienie kompetencji pracowników.

pobieram
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się