Zarządzanie zasobami ludzkimi to ważny element funkcjonowania przedsiębiorstw. Jest to istotne zarówno w dużych korporacjach, jak i w mniejszych firmach. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na tę kwestię. Należy przy tym pamiętać, że wyróżnia się HR twardy i miękki. Co w praktyce oznaczają te pojęcia?

Praca specjalistów zajmujących się zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach często kojarzy się przede wszystkim z prowadzeniem rekrutacji. W praktyce to jedynie niewielki wycinek tego, jakie zadania realizują. Ich zakres zależy od konkretnego obszaru – istnieje bowiem HR twardy i miękki. Różnica między nimi jest znacząca.

czym jest HR twardy?

HR twardy jest związany z zagadnieniami kadrowymi dotyczącymi płac i kwestii administracyjnych oraz analitycznych. Wykonywanie związanych z nim zadań opiera się na wykorzystywaniu aktualnych przepisów prawa pracy. Konieczna jest także dobra znajomość i rozeznanie w działaniu nowoczesnego oprogramowania.

Twardy HR odpowiada za przygotowywanie dokumentacji pracowniczej na podstawie obowiązujących wytycznych. W jego ramach znajdują się też wszystkie ważne, formalne kwestie związane z zatrudnieniem. Oprócz tego, osoby odpowiedzialne za twardy HR nawiązują współpracę z księgowością oraz z instytucjami państwowymi, takimi jak ZUS czy urząd skarbowy. Warto wiedzieć, jakie są ich szczegółowe obowiązki.

jakie konkretne zadania może realizować twardy HR?

HR twardy to wiele zróżnicowanych zadań. Do podstawowych obowiązków z tego obszaru należy przede wszystkim dbałość o dokumentację związaną z zatrudnieniem pracowników. Specjaliści ds. kadr i płac odpowiadają m.in. za całokształt spraw formalnych związanych z podejmowaniem oraz kończeniem współpracy pracownika z pracodawcą. Zajmują się więc umowami, wypowiedzeniami oraz zmianami w umowach o pracę. Ponadto do zadań twardego HR-u należy dbałość o formalności związane z przebiegiem zatrudnienia konkretnych osób. Wymaga to m.in. prowadzenia akt osobowych, ewidencjonowania czasu pracy i nieobecności. Bardzo ważnym i newralgicznym zadaniem należącym do twardego HR jest naliczanie wynagrodzeń. W tym aspekcie specjalista ds. kadr i płac powinien wykazywać dużą wiedzę i praktykę, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie naliczanie wynagrodzeń ulega częstym zmianom. 

Co ważne pracownicy twardego HR-u kontaktują się z instytucjami zewnętrznymi i posiadają upoważnienia nadane im przez pracodawcę, do składania deklaracji m.in do ZUS-u czy Urzędu Skarbowego. Jak widać, zakres zadań związanych z twardym HR-em jest bardzo szeroki. Odpowiednie wypełnianie tych obowiązków, w zgodzie z aktualną literą prawa, stanowi warunek niezbędny do poprawnego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, bez względu na jego wielkość.

Jeśli szukasz zewnętrznego wsparcia w prowadzeniu kadr i płac swojej firmy, zachęcam do kontaktu z nami.

skontaktuj się
Two business women and a man in an office putting sticky notes on a window. Primary colors: yellow and blue.
Two business women and a man in an office putting sticky notes on a window. Primary colors: yellow and blue.

HR miękki i twardy – jakie są różnice?

HR twardy i HR miękki są zazwyczaj realizowane równolegle. Choć oba te obszary są skupione na zarządzaniu zasobami ludzkimi, znacząco różnią się od siebie. Czym więc jest ten drugi? HR miękki skupia się przede wszystkim na zagadnieniach dotyczących rekrutacji oraz organizowania środowiska zawodowego i życia w danym przedsiębiorstwie. Zadania specjalistów z tego zakresu odnoszą się więc nie do załatwiania formalności, a raczej do działań, które mają na celu rozwój pracowników oraz firmy. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • aktywne poszukiwania nowych pracowników (np. na portalach zawodowo-biznesowych),
  • tworzenie i publikacja ofert pracy,
  • selekcja CV nadesłanych do firmy,
  • przeprowadzanie rozmów rekrutacyjnych (telefonicznych, stacjonarnych i online),
  • prowadzenie dalszych etapów rekrutacji (np. testów, Assessment Center itp.),
  • organizowanie kursów i szkoleń,
  • przygotowywanie systemów o charakterze motywacyjnym,
  • planowanie ścieżek rozwoju dla pracowników,
  • rozwiązywanie bieżących problemów i konfliktów wśród pracowników,
  • dbałość o jak najlepszą atmosferę w miejscu pracy,
  • badanie potrzeb i oczekiwań zatrudnionych,
  • budowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa,
  • ewaluacja pracy pracowników,
  • dbałość o dobry przepływ informacji w firmie,
  • wdrażanie rozwiązań, które sprawiają, że praca jest bardziej efektywna,
  • tworzenie odpowiedniej kultury organizacyjnej.

Różnica między twardym i miękkim HR-em wydaje się więc jasna. Warto pamiętać, że również ten drugi ma duże znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, zwłaszcza zatrudniającego wielu pracowników.

miękki i twardy HR – własny dział czy outsourcing usług?

Aby realizować zadania z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, wiele firm tworzy własny dział HR. Oczywiście ma to swoje niewątpliwe zalety, lecz nie jest też wolne od wad – wymaga poniesienia kosztów w związku z zatrudnianiem pracowników oraz regularnym organizowaniem dla nich szkoleń. Warto więc wiedzieć, że istnieje też inna, wygodna opcja. Jest nią outsourcing usług kadrowo-płacowych. Sprawdzi się on przede wszystkim w przypadku twardego HR-u. To najczęściej wybierane rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej firm. Nie jest tak bez przyczyny. Jeśli chodzi o obsługę kadrowo-płacową, outsourcing może być bardziej opłacalny pod względem finansowym. Co istotne, pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, lecz także czas. Dodatkowo zmniejsza ryzyko operacyjne i daje gwarancję współpracy z wysokiej klasy specjalistami.

Ciekawym rozwiązaniem jest także outsourcing usług związanych z miękkim HR-em. Sprawdzone przedsiębiorstwa outsourcingowe dostarczają w tym względzie takie rozwiązania, jak chociażby realizacja zadań związanych z procesami rekrutacyjnymi czy tworzenie ścieżek rozwoju zatrudnianych przez klienta osób i dbałość o szlifowanie kompetencji zawodowych jego pracowników. Współcześnie nie ma więc problemu, aby obowiązki z zakresu human resources praktycznie w całości przekazać zewnętrznemu podmiotowi. Taki kompleksowy outsourcing jest niezwykle wygodny i w przypadku wielu firm może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Jeśli szukasz zewnętrznego wsparcia w prowadzeniu kadr i płac swojej firmy, zachęcam do pobrania naszego e-booka, który przybliża szczegółowo wszelkie zagadnienia dotyczące outsourcingu kadrowo - płacowego.

pobierz ebook
o autorze
Sylwia Krajewska
Sylwia Krajewska

Sylwia Witkowska

senior sales manager w randstad payroll solutions

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się