W firmach działających w branży retail w ostatnim kwartale roku widoczne jest zwiększone zapotrzebowanie na pracowników. To oczywiście pokłosie rosnącej liczby zamówień, która w tym okresie osiąga najwyższe wartości w roku. Obroty, które w tym krótkim czasie są w stanie wygenerować sklepy, mogą być równe zyskowi z reszty roku.

Bardzo często do pracy potrzebne są nowe osoby, które mogłyby pomóc w obsłudze klienta, pracach magazynierskich czy - podczas świątecznej gorączki - pakowaniu prezentów. Co zrobić, kiedy aby sprostać liczbie zamówień musisz w bardzo krótkim czasie zwiększyć zatrudnienie, czasami nawet dwukrotnie, a jednocześnie wiesz, że taka sytuacja nie potrwa długo? Rekrutacja tylu osób w czasie gdy kandydaci mogę przebierać w ofertach przez wewnętrzny HR może być wyjątkowo skomplikowana. Właśnie wtedy, jeszcze bardziej niż zazwyczaj warto rozważyć skorzystanie z elastycznej formy zatrudnienia, jaką jest praca tymczasowa. Co dzięki temu zyskasz?

praca-tymczasowa-w-iv-kwartale-roku

sprawdzony pracownik

Dostęp do szerokiej bazy sprawdzonych kandydatów poszukujących pracy sprawia, że agencja jest w stanie szybko pozyskać dużą liczbę pracowników, spełniających konkretne kryteria w bardzo krótkim czasie. Gdy więc dopiero w październiku jesteś w stanie oszacować, ile dodatkowych osób potrzebujesz w kolejnych tygodniach, współpraca z agencją może pozwolić Ci zaspokoić potrzeby personalne. Podczas spotkania z ekspertem agencji sprecyzuj, jakie umiejętności powinni posiadać pracownicy. Kilka wskazówek dotyczących aspektów, na które warto zwrócić uwagę współpracując z agencją pracy tymczasowej, znajdziesz w innym naszym artykule

Rekrutacja, proces zatrudnienia, obsługa kadrowo-administracyjna, naliczenie wynagrodzeń - wszystkie te zadania przejmie na siebie agencja. Po Twojej stronie pozostanie jednak przeprowadzenie szkolenia stanowiskowego. Wszystko to sprawia, że w tym gorącym okresie zamiast na rekrutacji, możesz skupić się innych aspektach związanych z prowadzeniem firmy, np. finalizowaniu kolejnych zamówień czy pielęgnowaniu relacji z kontrahentami.

elastyczność zatrudnienia 

Zatrudnienie w branży retail w ostatnim kwartale roku bardzo szybko rośnie, jednak na przełomie roku, po noworocznych inwentaryzacjach, liczba potrzebnych w tym sektorze pracowników ponownie spada. Współpracując z agencją pracy tymczasowej masz możliwość dopasowania czasu zatrudnienia pracowników do Twoich potrzeb. Gdy wiesz, że najbardziej intensywny okres to pierwsza połowa grudnia, to z niektórymi osobami możesz zawrzeć umowę tylko na ten czas. Formuła elastyczności generuje realne oszczędności, dzięki ograniczeniu bądź całkowitym wyeliminowaniu godzin nadliczbowych. 

Ponadto, po zakończonym projekcie nie musisz wypowiadać umów z pracownikami. Jednak elastyczność nie ogranicza się tylko do czasu trwania umów, ale także ich formy. Jeśli pracownik wykonywać będzie proste czynności pomocnicze, np. pakowanie prezentów czy metkowanie towaru, a pracy nie będą towarzyszyć szkodliwe czynniki korzystniejsze może okazać się zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie. Ze względu na brak konieczności wykonywania badań medycyny pracy taka osoba trafi do Twojego przedsiębiorstwa jeszcze szybciej. Sam proces ewidencjonowania pracy jest prostszy niż w przypadku umów o pracę. Należy jednak pamiętać, że umowy zlecenie nie mogą być traktowane jako zastępstwo umów o pracę. Do skorzystania z tej formy muszą istnieć konkretne przesłanki. 

koordynator projektu

Gdy Twoja firma posiada placówki w wielu lokalizacjach agencja może delegować do współpracy z Tobą koordynatora projektu ogólnopolskiego. Jego rola polega na ujednoliceniu współpracy między poszczególnymi oddziałami Twojej organizacji, a agencją. W ten sposób zyskujesz jedną osobę kontaktową, która łączy wszystkie zamówienia i przekazuje je do realizacji do odpowiednich komórek, biur regionalnych agencji. Przejrzystość procesów i usprawnienie komunikacji w najintensywniejszym czasie w roku to ogromne korzyści, które niesie za sobą współpraca z koordynatorem projektu.

» dowiedz się, jak pracownicy postrzegają swoją sytuację na rynku pracy. Pobierz najnowszą edycję badania Monitor Rynku Pracy:

pobierz raport

Tagi: formy zatrudnienia, praca tymczasowa

Emilia Bujalska

Koordynator ds. projektów ogólnopolskich w Randstad Polska

nasz blog

Tutaj możesz przeczytać między innymi o trendach na rynku pracy, pozyskiwaniu i utrzymaniu talentów oraz uzyskać porady od naszych ekspertów.

subskrybuj

ostatnie artykuły

autorzy

zobacz więcej