Zgodnie z badaniem Plany Pracodawców w większości firm zatrudnienie obcokrajowców pozwoliło rozwiązać problemy kadrowe. Na ten aspekt uwagę zwróciło 53% przedsiębiorstw zatrudniających cudzoziemców. Aby samo pozyskanie pracowników spoza Polski było skuteczne, a współpraca z takimi osobami efektywna, warto pamiętać o kilku aspektach.

Chcesz dowiedzieć się, jak pracodawcy oceniają sytuację gospodarczą, kondycję swoich firm oraz jak wyglądają ich plany w obszarze zatrudnienia i wynagrodzeń? Pobierz najnowszą edycję badania Plany Pracodawców.

people.png

Raport: Plany Pracodawców

pobierz

zadbaj o wszystkie dokumenty

Firmy nie zawsze zdają sobie sprawę na jakiej podstawie zatrudniany jest cudzoziemiec. Tymczasem tę formę reguluje ustawa, która stawia przed przedsiębiorstwami pewne obowiązki. 

Jeżeli planujesz współpracować z agencją pracy tymczasowej w zakresie zatrudnienia cudzoziemców, pamiętaj o dostarczeniu jej szczegółowych informacji, dotyczących obowiązków obcokrajowca. Każde pozwolenie o pracę dla takiej osoby wydawane jest na konkretne stanowisko, w konkretnej firmie, w konkretnej miejscowości. Nawet jeśli posiadasz kilka placówek w różnych lokalizacjach, to nie możesz “przerzucać” pracowników między jednym miejscem, a drugim, w którym akurat potrzebujesz wsparcia - to coś, o czym warto pamiętać. Tak samo jak o tym, by dostarczyć agencji kod zawodu, numer PKD, informacje o charakterze pracy (sezonowa czy nie), formę zatrudnienia. Jeżeli ofertę kierujesz do konkretnej grupy, np. mężczyzn do 45 roku życia, to  dostarcz informacje z czego wynikają te uwarunkowania (np. duży wysiłek fizyczny). Jakakolwiek zmiana, np. stanowiska niesie za sobą konieczność wprowadzenia poprawek w dokumentach.

bądź elastyczny 

Planując zatrudnienie obcokrajowców w firmie nie zamykaj się tylko na jeden kierunek. Mimo iż największy odsetek cudzoziemców w Polsce stanowią Ukraińcy, to takie kierunki jak Białoruś, Gruzja czy Mołdawia także mogą być cennym źródłem pozyskania pracowników. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że dostępność pracowników z Ukrainy także ma swoje limity. Gdy zatrudniasz pracowników ze wschodu, ale nie skupiasz się na jednej nacji przygotuj materiały w języku rosyjskim - uniwersalnym i zrozumiały dla wielu narodowości. W ten sposób zadbasz o sprawną komunikację.

Nie poświęcaj całej swojej uwagi tylko na pozyskanie osób z długimi wizami. Warto być otwartym na także osoby uprawnione do pobytu w ramach ruchu bezwizowego (do 90 dni). 

Gdy po krótkim czasie wiesz, że chcesz dalej współpracować z tą osobą, to niezwłocznie poinformuj o tym agencję - zarekomenduje ona konkretne rozwiązania  zarówno dla Ciebie, jak i pracownika i będziecie mieć wystarczająco czasu, by zadbać o wszelkie formalności.

odkryj prawdziwy potencjał

Bardzo często obcokrajowcy rozpoczynający pracę w Polsce to osoby świetnie wykształcone i bardzo ambitne. Mogą znać konkretne oprogramowania i języki obce. Na emigracji godzą się jednak na pracę poniżej swoich predyspozycji z powodów finansowych. Wystarczy jednak, że poświęcisz im nieco czasu, pogłębisz pewne informacje już w pracy, a odkryjesz prawdziwy potencjał tych osób. Być może dzięki temu uzupełnisz luki kadrowe.

Zadbanie o doznania obcokrajowców związane z pracą w Twojej organizacji może przynieść Ci jeszcze jedną korzyść. To osoby, które dzielą się ze swoimi rodakami opiniami o firmach, rekomendują lub odradzają pracę w konkretnych miejscach. Mogą zatem ściągać swoich znajomych, zapewniając Ci w ten sposób dopływ kandydatów.

Autor: Maciej Pełka

people.png

Raport: Plany Pracodawców

pobierz
o autorze
randstad polska
randstad polska

Zespół Randstad Polska

lider branży hr

bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, trendami i raportami dotyczącymi rekrutacji i rynku pracy.

zapisz się