Pierwsza agencja pracy tymczasowej w Polsce rozpoczęła działalność w 1994 roku. Od tego czasu, zarówno w ich funkcjonowaniu, jak i na samym rynku pracy, wiele się zmieniło, a agencje pracy tymczasowej są w stanie szybko dostarczyć dużą liczbę pracowników, choć ich rola nie ogranicza się już tylko do rekrutacji.

początek był edukacją

Jeszcze 20 lat temu niewiele osób w Polsce słyszało o agencjach pracy tymczasowej. Pracownikom zależało głównie na stałości zatrudnienia oraz bezpieczeństwie. Tym samym spędzenie całego życia zawodowego w jednej firmie nie było niczym nadzwyczajnym. Z kolei pracodawcy nie dostrzegali korzyści w zatrudnienia kogoś na chwilę. Początki agencji pracy tymczasowej w Polsce były więc edukacją obu stron i pokazaniem, że praca tymczasowa może nieść wiele korzyści dla obu stron. Jednocześnie taka forma współpracy była znana firmom zagranicznym z kapitałem, które nie stroniły od korzystania z usług agencji pracy tymczasowej, co także wpłynęło na popularyzacje pracy tymczasowej w Polsce. Firma w okresie wzmożonego, lecz okresowego zapotrzebowania na pracowników, nie musi rekrutować ich we własnym zakresie. Zadanie to może zlecić właśnie agencji pracy tymczasowej, podobnie jak poszukiwania specjalistów na zastępstwo. Nowy pracownik to zawsze inny, nowy punkt widzenia oraz know-how, które może napędzić rozwój przedsiębiorstwa. Nawet więc jeśli pracownik ma przyjść tylko na chwilę, może wnieść do firmy powiew świeżości.

Jak pracownicy postrzegają swoją sytuację na rynku pracy w Twoim regionie? Dowiedz się tego z 35. edycji badania Monitor Rynku Pracy:

pobierz raport

agencje_pracy_tymczasowej_kiedys_i_dzis_randstad

już nie tylko młodzi i pracownicy fizyczni

Dawniej to osoby młode, w wieku 18-25 lat, stanowiły największy odsetek pracowników tymczasowych. Rzadko zdarzało się, by agencja zatrudniała osoby powyżej 30. roku życia. Obecnie to osoby do 35. roku życia stanowią największy odsetek pracowników tymczasowych, a duży udział mają również osoby w przedziale wieku 35-50 lat. Kiedyś rynek pracy tymczasowej był zdominowany przez pracowników fizycznych. Dzisiaj coraz częściej w ten sposób zatrudnia się osoby do tzw. prac przy projekcie. Jeśli więc Twoja firma potrzebuje pracownika z konkretnymi kwalifikacjami, ale tylko na potrzeby realizacji konkretnego zadania, na określony czas, np. inżynierów do modernizacji linii produkcyjnych czy księgowej na zastępstwo, pozyskanie pracownika tymczasowego okaże się świetnym rozwiązaniem. Z punktu widzenia przedsiębiorców zmiany, które w funkcjonowaniu agencji pracy tymczasowych, są dla nich korzystne, np. agencje, dzięki dysponowaniu bazami kandydatów są w stanie zapewnić szeroki wolumen pracowników w krótkim czasie.

nie tylko praca tymczasowa

Żyjemy w czasach, w których informacja, analiza danych oraz ich wykorzystywanie w funkcjonowaniu firmy stają się powszechne. Ma to również wpływ na działalność agencji pracy tymczasowych, które dążą do tworzenia partnerskich relacji z przedsiębiorstwami. Jako Randstad nie tylko pomagamy w pozyskaniu pracowników tymczasowych, lecz także wspieramy pracodawców w innych obszarach. Dostarczamy im informacje dotyczące trendów rynku pracy, a także pomagamy w budowie marki pracodawcy, co ułatwia przyciąganie uwagi specjalistów w danym obszarze. Nie dziwi zatem fakt, że firmy współpracują z agencjami pracy tymczasowej nie tylko w celu znalezienia pracownika, lecz także po to, by zoptymalizować procesy toczące się w organizacji.

Tagi: trendy rynku pracy, formy zatrudnienia, praca tymczasowa

nasz blog

Tutaj możesz przeczytać między innymi o trendach na rynku pracy, pozyskiwaniu i utrzymaniu talentów oraz uzyskać porady od naszych ekspertów.

subskrybuj

ostatnie artykuły