Działalność najskuteczniejszych przedsiębiorstw opiera się w dużej mierze na wnikliwych analizach danych makroekonomicznych i tych, które przetwarza organizacja. Trudno sobie wyobrazić dziś bez nich działania marketingowe, szczególnie w cyfrowych środkach przekazu. Nie sposób bez danych makroekonomicznych planować budżet firmy i wyznaczać jej cele. Nie inaczej jest w przypadku danych z rynku pracy – będę o tym przekonywać na przykładzie analiz prowadzonych przez naszych ekspertów, ale także kompleksowego badania Bilans Kapitału Ludzkiego, realizowanego w naszym kraju przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński.

bilans-kapitalu-ludzkiego-raporty-rynku-pracy-kluczowe-dla-prowadzenia-biznesu

Szczególnie dziś, gdy trudniej niż dotychczas pozyskuje się pracowników, którzy odpowiadają naszemu zapotrzebowaniu i wpływają na rozwój firmy, cenne są informacje z rynku pozwalające prognozować zapotrzebowanie na kompetencje, dostępność specjalistów czy zmiany w preferowanym sposobie zatrudnienia. Dziś wiele zakładów produkcyjnych i przedsiębiorstw bez takiej analizy, dotyczącej całego kraju, czy tylko danego regionu, nie podejmuje decyzji o lokalizacji nowej inwestycji.

Widzimy na przykład, że na przyszłość pracy wyraźnie wpływają trendy związane m.in. z cyfryzacją. Rozwiązania mobilne pozwalają pracownikom coraz częściej wykonywać swoje obowiązki zdalnie, a to wyraźnie zmienia współpracę na linii pracownik-pracodawca. Do polskich drzwi puka już bowiem gig economy.

Instytut Badawczy Randstad na co dzień prowadzi badania polskiego rynku pracy, które pozwalają też prognozować przyszłą sytuację i planować kroki w przedsiębiorstwie. Są wśród nich analizy poświęcone percepcji marki pracodawcy (Randstad Employer Brand Reseach), postrzeganiu rynku pracy przez pracowników (Monitor Rynku Pracy), planom przedsiębiorców w kwestiach zatrudnienia i wynagrodzeń (Plany Pracodawców) oraz raporty branżowe. Obok tych opracowań polski biznes ma też do dyspozycji liczne opracowania instytucji badawczych. Na tym tle wyróżnia się badanie Bilans Kapitału Ludzkiego. Jest to jeden z największych europejskich projektów badawczych w obszarze kompetencji, zatrudnienia i rynku pracy. Projekt realizowany jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim od 2009 roku.

» Dowiedz się, jak pracodawcy oceniają sytuację gospodarczą, kondycję swoich firm, a także jak wyglądają ich plany w obszarze zatrudnienia i wynagrodzeń. Pobierz najnowszą edycję badania Plany Pracodawców:

pobierz raport

Już 17 września w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się prezentacja wyników kolejnej edycji raportu. Najnowszy Bilans Kapitału Ludzkiego pokazuje m.in., że w ciągu ostatnich 8 lat o 9 p.p. wzrósł wskaźnik zatrudnienia Polaków w wieku produkcyjnym, a największe wzrosty notowane są wśród osób w wieku przedemerytalnym (z 41% do 60%) oraz wśród kobiet (z 34% do 60%). Choćby te dane pokazują, jaką przemianę przeszedł polski rynek pracy i jak w przyszłości będzie się dostosowywał przede wszystkim do sytuacji demograficznej w kraju.

Interesujące są także wyniki dotyczące form zatrudnienia - na jednego przedstawiciela pokolenia X przypada ponad trzech millenialsów, dla których umowy cywilno-prawne są głównym źródłem utrzymania. Zatrudnieni w ten sposób millenialsi poświęcają na taką działalność też znacznie więcej czasu niż osoby z pokolenia X.

To tylko niektóre wnioski z badania. Dlatego zapraszam serdecznie do udziału w konferencji prezentującej najnowszy Bilans Kapitału Ludzkiego. Wiodącym tematem spotkania są zmiany na rynku pracy z perspektywy kompetencji i dostępu do nich, a także wpływ tych zmian na głównych uczestników rynku – pracodawców i pracowników. Aby wziąć udział w konferencji, wystarczy zarejestrować się na stronie www.parp.gov.pl/konferencjabkl. Randstad jest partnerem wydarzenia.

belka

Tagi: trendy rynku pracy, formy zatrudnienia

Anna Wertenstein-Żuławska

Senior Talent Acquisition and Development Specialist

nasz blog

Tutaj możesz przeczytać między innymi o trendach na rynku pracy, pozyskiwaniu i utrzymaniu talentów oraz uzyskać porady od naszych ekspertów.

subskrybuj

ostatnie artykuły

autorzy

zobacz więcej