Rola technologii w obszarze HR jest coraz większa. Dziś większość rekrutacji zaczyna się w Internecie - to właśnie w sieci zamieszczane jest większość ogłoszeń o pracę, a samo aplikowanie odbywa się właśnie online. Jednak cyfryzacja pozwala Ci także pójść o krok dalej, czyli prowadzić rozmowy kwalifikacyjne za pomocą wideokonferencji. Jakie są korzyści takiego rozwiązania?

rozmowa-kwalifikacyjna-online-dlaczego-warto

większy komfort

Jedną z największych zalet prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej online (np. na Skype’a albo Hangoucie) jest komfort, który zyskujesz zarówno Ty, jak i kandydat. Przestrzeń, którą dysponujesz możesz zagospodarować tak, jak masz na to ochotę. Możesz zabrać ze sobą notatki, kawę, kalendarz - najważniejsze, by oko kamery obejmowało tylko Ciebie. W przypadku bezpośredniego spotkania nadmiar akcesoriów podczas spotkania może rozpraszać kandydata i zostać źle odebrany.

Z pewnością pamiętasz jedną z najbardziej niekomfortowych sytuacji podczas spotkania z kandydatem - zarówno dla Ciebie jak i jego. Po kilku minutach rozmowy już wiesz, że osoba ta nie pasuje do organizacji. Jego kompetencje czy oczekiwania wobec pracodawcy nie są zbieżne z Twoja ofertą. Łatwiej będzie Ci podziękować za udział w procesie prowadząc rozmowę online. Z tyłu głowy nie masz świadomości, że kandydat jechał do Twojej firmy z innej części miasta, że zaangażował bardzo dużo czasu.

Ta zasada działa oczywiście w dwie strony - jeśli kandydat wie, że to stanowisko nie jest dla niego, to łatwiej przyjdzie mu przekazanie tej wiadomości, gdy siedzi w domowym zaciszu niż po podróży do biura z innej części miasta.

oszczędność czasu i pieniędzy

Zanim zaczniesz umawiać spotkania z kandydatami w Twojej firmie zastanów się czy efektywniejszym rozwiązaniem nie będzie przeprowadzenie większości rozmów w formie wideokonferencji. Pomyśl, ile czasu poświęcasz jednemu kandydatowi, gdy spotykasz się z nim w biurze. Drobne wydawałoby się aspekty, takie jak odebranie kandydata z recepcji, przyniesienie czegoś do picia, odprowadzenie do wyjścia mogą zająć nieco czasu. Gdy jeszcze weźmiemy pod uwagę, że kandydat z różnych przyczyn może się nieco spóźnić (np. z powodu korków) okaże się, że sama rozmowa na tematy związane z pracą zajmuje stosunkowo niewielką część zaplanowanego czasu. Te czynniki nie mają natomiast miejsca, gdy przeprowadzasz rozmowy za pomocą wideokonferencji. Finalnie więc możesz odbyć więcej takich rozmów, zweryfikować większą liczbę kandydatów. Oszczędzasz wobec tego czas i pieniądze. 

Nie oznacza to jednak, że powinieneś całkowicie zrezygnować z osobistych spotkań z kandydatami. Zaproponuj je jednak tylko tym osobom, które wydają Ci się najbardziej dopasowane kompetencyjnie do stanowiska, chcesz poznać ich lepiej. 

nie tylko rozmowa kwalifikacyjna 

Korzyści wynikające z zastosowania technologii w HR nie ograniczają się do przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych. Może ona także przyśpieszyć i usprawnić Twoją komunikację z kandydatami, np. za pomocą LinkedIna i GoldenLine. Z kolei wykorzystując chatboty będziesz w stanie pozyskiwać od osób zainteresowanych pracą w Twojej firmie proste informacje (np. dostępność, preferowana forma zatrudnienia) bez angażowania wewnętrznych specjalistów, którzy w tym czasie mogą zająć się czymś innym, np. spotkaniami z kandydatami. 

Mimo iż korzyści wynikające z prowadzenia rozmów online jest wiele, to najważniejsze jest, abyś dostosował sposób do potrzeb, wynikających m.in. ze specyfiki Twojej branży, regionu pracy, czy oczekiwań Twoich kandydatów. Jeśli kandydatom zależy na rozmowach twarzą w twarz, to warto dać im taką możliwość.

»skontaktuj się ze mną i dowiedz się, w jaki sposób mogę pomóc Ci w rekrutacji pracowników:

skontaktuj się

Tagi: kreatywna rekrutacja, trendy w rekrutacji

Aneta Łyszkowicz

Senior Consultant Administration - HR - Legal w Randstad Polska

subskrybuj bloga

artykuły według tematu

zobacz wszystkie

ostatnie artykuły

autorzy

zobacz więcej