W czasach kryzysu dla wielu działów HR obsadzanie nieoczekiwanych wakatów czy radzenie sobie z nieplanowanymi zwolnieniami bywa dużym wyzwaniem. Nie musi tak jednak być. Dzięki odpowiedniej strategii HR, działy te mogą być jeszcze bardziej proaktywne i lepiej przygotowane na nieprzewidziane zdarzenia. W ten sposób możliwe jest zapewnienie dostępu do grupy pracowników, którzy w optymalny sposób będą zaspokajać zmienne potrzeby produkcyjne w krótszej i dłuższej perspektywie. Ponadto będzie to mieć także istotny wpływ na wyniki organizacji i kluczowe wskaźniki efektywności.

strategia HR

jak zwiększyć proaktywność działu HR

Warunkiem rozwoju w niepewnych czasach jest proaktywna strategia HR, która pomaga również dopasować się do wahań rynku.

W  opracowanym przez Deloitte raporcie 2020 Global Human Capital Trends czytamy, że firmy muszą inwestować w „gotowość na zmierzenie się z niepewną przyszłością”, jeżeli chcą odnosić sukcesy w „świecie, w którym jedynym stałym składnikiem jest zmiana”. Ponad połowa (53%) firm biorących udział w badaniu przyznała, że w ciągu kolejnych trzech lat co najmniej 1/2 ich pracowników będzie musiała pozyskać nowe kompetencje.

Zmiana strategii dotyczącej kadr pozwala zagwarantować, że odpowiednio wykwalifikowani pracownicy będą dostępni we właściwym momencie. Poniżej podpowiadamy, jak w czterech krokach wpłynąć na większą proaktywność Twojego działu HR.

dostosowanie strategii HR do długoterminowych celów biznesowych

Jednym z kluczowych zadań działu HR jest przewidywanie, jakie umiejętności będą potrzebne w przyszłości. Dlatego konieczna jest ścisła współpraca z osobami podejmującymi decyzje strategiczne, aby dostosować strategię HR do długoterminowych celów biznesowych. Tylko w ten sposób można przewidzieć, jakie stanowiska i zespoły najprawdopodobniej będzie trzeba obsadzić w najbliższym czasie.

stworzenie puli wykwalifikowanych pracowników

Po określeniu stanowisk i stworzeniu planu przyszłych potrzeb w zakresie zatrudnienia, nadchodzi czas na kolejny krok – należy zapewnić sobie możliwość szybkiego obsadzenia tych stanowisk, gdy zajdzie taka potrzeba. Aby to osiągnąć, należy przyjąć proaktywną postawę w tworzeniu puli wykwalifikowanych pracowników. Gotowa baza potencjalnych kandydatów pozwala nie marnować czasu na ich pozyskiwanie w przypadku pojawienia się niespodziewanego wakatu.

Istnieją różne sposoby tworzenia puli wykwalifikowanych pracowników. Można na przykład wysyłać swoich przedstawicieli na wydarzenia i konferencje networkingowe, prosić obecnych pracowników o polecenia, albo dodawać do zakładek interesujące profile w serwisie LinkedIn. Dzięki narzędziom takim jak Brazen można to robić nawet online. Po zidentyfikowaniu potencjalnych kandydatów należy im wyjaśnić, że chociaż obecnie firma nie prowadzi rekrutacji, to w przyszłości prawdopodobnie będzie mogła im zaproponować stanowiska odpowiadające ich kompetencjom. Warto też stale utrzymywać kontakt z kandydatami aż do momentu pojawienia się potrzeby związanej z zatrudnieniem.

korzystanie z elastycznych form zatrudnienia

Aby przygotować swoją firmę na nieprzewidziane zdarzenia, trzeba uelastycznić strategię pozyskiwania pracowników. W porównaniu do tradycyjnego stałego zatrudnienia rośnie znaczenie form elastycznych, bo zapewniają one dostęp do właściwych kompetencji wtedy, gdy faktycznie są potrzebne, a to wpływa na ograniczanie kosztów w przedsiębiorstwie.

Badanie przeprowadzone przez American Express wykazało, że 75% przedsiębiorstw uważa, iż zatrudnianie podwykonawców, freelancerów i pracowników tymczasowych będzie w nadchodzących latach stanowiło istotny element ich praktyk w zakresie zatrudnienia.

wzmocnienie marki pracodawcy

Silna marka pracodawcy przyciąga lepiej wykwalifikowanych kandydatów. Dlatego trzeba nieustannie mieć na uwadze docieranie do kandydatów z informacjach o kulturze organizacyjnej firmy, świadczeniach w niej dostępnych i dodatkowych korzyściach dla pracowników i kandydatów. Na przykład wielu milenialsów zwraca uwagę na wartości ważne dla pracodawcy i zaawansowane technologie, które pozwolą im stale się rozwijać i zdobywać nową wiedzę.

dowiedz się więcej o tworzeniu skutecznej strategii pozyskiwania wykwalifikowanych pracowników

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak uczynić pracę Twojego zespołu HR jeszcze skuteczniejszą, zajrzyj do naszego przewodnika, który pozwoli Ci stworzyć zbudować strategię pozyskiwania utalentowanych pracowników.

co znajdziesz w przewodniku?

  • wprowadzenie do strategii pozyskiwania wykwalifikowanych pracowników;
  • rozpoznawanie problemów w zakresie pozyskiwania wykwalifikowanych kadr;
  • pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników a ROI;
  • etapy tworzenia skutecznej strategii pozyskiwania wykwalifikowanych pracowników;
  • rola sprawdzonego partnera z branży HR we wsparciu budowania i realizacji strategii.

pobierz poradnik

Tagi: rekrutacja, kandydat do pracy, formy zatrudnienia, trendy w rekrutacji, praca tymczasowa, strategie HR

subskrybuj bloga

ostatnie artykuły

autorzy

zobacz więcej