Pandemia COVID-19 wciąż oddziałuje na firmy i branże, dlatego priorytetem wielu przedsiębiorstw, szczególnie tych małych i średnich, pozostaje zapewnienie ciągłości działań biznesowych. Aby przetrwać najgorszy czas, firmy potrzebują pracowników w odpowiedniej liczbie i o odpowiednich kompetencjach, ale też nie mogą sobie pozwolić na trwonienie czasu i pieniędzy na niewydajne procedury kadrowe.

partner HR

Współpraca z doświadczoną firmą świadczącą usługi HR umożliwi pozyskanie potrzebnych utalentowanych pracowników oraz zapewni wysoką elastyczność organizacyjną – tak ważną w obecnym czasie.

Oto niektóre korzyści płynące ze współpracy z doświadczonym partnerem HR:

odzyskanie czasu

Sukces firmy w dużej mierze zależy od właściwych decyzji w kwestii zatrudnienia. Oznacza to konieczność poświęcenia czasu na najważniejsze elementy procesu rekrutacji, na przykład stworzenie szczegółowego opisu oferty pracy na podstawie profilu poszukiwanego pracownika i wybranie platform, które umożliwią dotarcie do takich osób. Ważne jest także tworzenie ofert pracy przykuwających uwagę, wstępna selekcja kandydatów, prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych czy sprawdzanie referencji. Realizacja tych zadań na najwyższym poziomie pozwoli znaleźć kompetentnych pracowników, jednocześnie zniweluje ryzyko zatrudnienia osób o niewłaściwych kompetencjach.

W świecie małych i średnich przedsiębiorstw zakres obowiązków managerów jest często bardzo duży i nie mają oni praktycznie czasu na czynności związane z rekrutacją, w tym:

  • selekcję i ocenę aplikacji;
  • zarządzanie ogłoszeniami i ich monitorowanie;
  • przekazywanie decyzji odmownych;
  • organizację rozmów kwalifikacyjnych;
  • przeprowadzanie testów;

Przekazanie tych obowiązków partnerowi HR sprawia, że pracownicy zyskują więcej czasu, który mogą poświęcić na realizację celów biznesowych firmy. Współpraca z firmą Randstad to możliwość samodzielnego decydowania o stopniu zaangażowania w cały proces. Zawsze to pracodawca ma decydujące zdanie w sprawie zatrudnienia konkretnej osoby, co oznacza zachowanie kontroli nad decyzjami związanymi z rekrutacją bez konieczności aktywnego uczestnictwa w każdym etapie procesu.

zapewnienie dostępu do wykwalifikowanych pracowników

Niedobór wykwalifikowanych pracowników stanowi wyzwanie dla wszystkich pracodawców, jednak bywa on szczególnie dotkliwy dla mniejszych firm, których zasoby finansowe nie pozwalają na konkurowanie z większymi organizacjami w tym zakresie.

Ponad połowa (52%) właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, którzy wzięli udział w badaniu małych przedsiębiorstw przeprowadzonym przez CNBC we współpracy z SurveyMonkey w II kwartale 2019 roku, odpowiedziała, że w roku poprzedzającym badanie znalezienie wykwalifikowanych pracowników stało się trudniejsze. W przypadku firm zatrudniających ponad 50 pracowników odsetek ten wzrósł do 63%.

Na rynku pracy wciąż nie łatwo znaleźć osoby o wymaganych kompetencjach – szczególnie gdy chodzi o stanowiska techniczne. Określenie jasnej strategii pozyskiwania pracowników jest szczególnie ważne w tych branżach, w których w nadchodzących latach można się spodziewać zwiększenia niedoboru wykwalifikowanych pracowników – na przykład wśród inżynierów czy w branży produkcyjnej.

Jedną z najcenniejszych rzeczy, jaką firmy świadczące usługi HR mają do zaoferowania swoim klientom, jest dostęp do puli sprawdzonych i zaufanych kandydatów.

właściwe decyzje dotyczące wynagrodzeń

Zbyt wysokie płace to oczywiste obciążenie finansowe, jednak zbyt niskie wynagrodzenie grozi utratą wykwalifikowanych pracowników, którzy znajdą lepszą ofertę gdzie indziej.

Zabiegając o kompetentnego pracownika, na którego jest popyt, a który może przynieść firmie istotne korzyści, należy zachować właściwą równowagę. Wszak wynagrodzenie wciąż stanowi najważniejszy czynnik podejmowania decyzji o wyborze pracodawcy. W najnowszym badaniu firmy Randstad 43. edycji Monitora Rynku Pracy 38% respondentów, którzy w ostatnim czasie zmienili pracę jako powód wymieniło wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy.

Specjalistyczne agencje rekrutacyjne i firmy świadczące usługi HR dysponują najbardziej aktualnymi danymi na temat stawek oraz wiedzą, jaka oferta zapewni pracodawcy konkurencyjność. Ponadto dobry partner będzie informować o tendencjach i zmianach związanych z zatrudnieniem, na przykład o niedoborze pracowników z określonymi umiejętnościami czy doświadczeniem. Dysponując takimi informacjami łatwiej podjąć słuszną decyzję dotyczącą wynagrodzenia.

na bieżąco z trendami i technologiami

W obszarze HR zmiany dzieją się bardzo szybko, a innowacje pojawiają się na każdym kroku. Ważne, by za nimi podążać – po pierwsze po to, by móc korzystać z najbardziej wartościowych metod i technologii, na przykład z wideorozmów kwalifikacyjnych i wirtualnego wdrażania, ale także po to, by pokazać potencjalnym pracownikom, że firmę charakteryzuje nowoczesne podejście i zwinność (agility).

Współpraca z firmą świadczącą usługi HR zapewni natychmiastowy dostęp do najnowszych informacji dotyczących zmian w danym obszarze. Partner, który jest specjalistą, doradzi także w kwestii doboru odpowiednich narzędzi i technologii o największym potencjale optymalizacji działań związanych z zatrudnieniem.

Inną istotną zaletą zlecania rekrutacji na zewnątrz jest możliwość bycia na bieżąco z najnowszymi oczekiwaniami osób szukających pracy wobec przedsiębiorstw; pozwala to budować silną markę pracodawcy. Randstad przeprowadza coroczne badanie dotyczące marki pracodawcy, aby dowiedzieć się, jakie czynniki mają kluczowy wpływ na decyzję ludzi o podjęciu pracy w danej firmie.

Jeżeli rozważają Państwo nawiązanie współpracy z partnerem HR, warto się zapoznać z naszym krótkim przewodnikiem „Pięć pytań, jakie należy zadać, wybierając partnera ds. HR”. 

pobieram przewodnik 5 ważnych pytań, które warto zadać wybierając partnera HR

Tagi: nowoczesne usługi dla biznesu, rekrutacja, przyciąganie talentów, wizerunek pracodawcy, HR, outsourcing, strategia zatrudnienia

Eliza Nowak

Business Development Manager w Randstad Polska

subskrybuj bloga

artykuły według tematu

zobacz wszystkie

ostatnie artykuły

autorzy

zobacz więcej